Dan boja proti korupciji
Svet | 09.12.2016, 11:45 Petra Stopar
Z današnjim mednarodnim dnem boja proti korupciji zaznamujemo obletnico podpisa konvencije Združenih narodov proti korupciji. Podpisana je bila 9. decembra 2003, Slovenija pa je k njej pristopila leta 2008. Letošnji dan nosi naslov „Korupcija: ovira za trajnostne razvojne cilje“.
Slovenija na indeksu zaznave korupcije organizacije Transparency International zaseda 35. mesto. Konvencija, ki jo je Organizacija Združenih narodov sprejela pred trinajstimi leti, državam članicam priporoča ustanovitev neodvisnega organa za omejevanje korupcije, kar je vlada naredila leta 2004 z zakonom o preprečevanju korupcije. Z njim je bila ustanovljena Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), ki je nadomestila takratni vladni urad za to področje.
Za komisijo tako njen predsednik Boris Štefanec kot pravosodni minister Goran Klemenčič ugotavljata, da je zaradi nekaterih sodb vrhovnega sodišča pri obravnavi posamičnih zadev blokirana. Zato je treba po njunem mnenju z novelo zakona poskrbeti, da bo postopek pred KPK tak, da bodo njegove odločitve prestale presojo sodišč in da bo KPK lahko delal. Po oceni generalnega sekretarja društva Transparency International Slovenia Vida Dorie predlog novele predstavlja dobro začetno točko, ki pa jo bo treba v prihodnjih mesecih izboljšati. Sam si predvsem želi, da bi spremembe okrepile pristojnosti KPK in njeno neodvisnost. V predlogu ga moti predvsem sestava izborne komisije za izbiro članov senata komisije, saj bi po predlogu tri člane od petih imenovala politika. Želi si tudi boljše zaščite prijaviteljev korupcije. Tudi po mnenju poslanca NSi Jerneja Vrtovca je predlog novele korak v pravo smer, a sam je skeptičen, da bo res prinesel boljši pregon korupcije. Po njegovem bi namesto novele potrebovali predvsem povsem nov zakon, ki bi temeljito uredil delovanje komisije.
Kot je znano, na problem in negativne posledice korupcije po svetu že vseskozi opozarja tudi papež Frančišek. Pravi, da je z današnjim dnevom boja proti korupciji povezan tudi jutrišnji dan človekovih pravic: „Gre za dve področji, ki sta med seboj tesno povezani. Korupcija je negativni vidik, proti kateremu se je treba boriti. Najprej je treba začeti pri osebni vesti ter prav tako bdeti nad okolji civilnega življenja, predvsem najbolj ogroženimi. Človekove pravice pa so pozitivni vidik, ki ga je treba odločno spodbujati, da ne bi bil nihče izključen iz dejanskega priznanja temeljnih pravic človeške osebe. Naj nas Gospod podpira v tem prizadevanju.“
Ena od evropskih držav, katere korupcijski škandali so močno odmevali v medijih, je Romunija, kjer bodo v nedeljo parlamentarne volitve. Te bodo bolj referendum o korupciji kot pa izbira med strankami. Na indeksu zaznavanja korupcije je Romunija na 50. mestu. Med državami članicami sta za njo Italija in Bolgarija.