
Oborožena skrajneža
Zaskrbljenost zaradi izjav Grabar-Kitarović o nekdanjih borcih Islamske države
Svet | 07.12.2016, 16:48
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je opozorila, da se v Bosno in Hercegovino iz bojev v Iraku in Siriji vračajo tisoči pripadnikov Islamske države. Po njenih besedah se je treba s tem dejstvom soočiti. Kot je dodala, ne gre zanemariti niti vpliva še nekaterih držav na Bosno in Hercegovino. V Sarajevu so izjave Grabar-Kitarovićeve označili za zaskrbljujoče.
Zgodbo je sprožil Večernji list, ki je v začetku tedna poročal o Bosni in Hercegovini kot državi, v kateri se močno širi radikalni islam. Objavil je, da džihadisti Islamske države prihajajo v sarajevske hotele kot ranjenci iz Libije, da mošejo v Sarajevu vodi Saudova Arabija ter da zemljišča ob glavnem mestu Bosne in Hercegovine prodajajo šejkom iz Katarja, Kuvajta in Združenih arabskih emiratov. Časopis se je skliceval na poročilo neimenovanega pripadnika agencije Bosne in Hercegovine za preiskave in zaščito, a je ta zanikala, da bi pripravila dokument, v katerem bi opozarjala na veliko nevarnost radikalnega islama tako v državi kot tudi vsej regiji.
Da gre za lažne in neutemeljene navedbe, je ocenil minister za varnost Bosne in Hercegovine Dragan Miketić. Na to je odgovorila Grabar-Kitarovićeva ter pred novinarji poudarila, da je treba pogledati resnici v oči in se soočati s trendi, ki prihajajo. Njene izjave temeljijo na ocenah hrvaške varnostno-obveščevalne službe, ki je v svojem junijskem sporočilu opozorila na varnostne okoliščine v regiji in nevarnost terorizma zaradi krepitve islamskega radikalizma v Bosni in Hercegovini.
Po besedah namestnika obrambne ministrice Bosne in Hercegovine Seada Jusića gre za resen problem, če vse to drži. Če ne, je problem še resnejši. Predsedstvo Bosne in Hercegovine bo zato od Zagreba zahtevalo pojasnila. Po podatkih Sarajeva je namreč v vojne drugod po svetu odšlo približno 140 državljanov Bosne in Hercegovine, približno 50 jih v bojih tudi umrlo. Jusić je ob tem potrdil, da so ljudje, ki se vračajo iz vojn, varnostni problem, a ne tako velik, kot ga omenja Grabar-Kitarovićeva, saj nihče od njih ni zunaj varnostnega in obveščevalnega nadzora. Spomnil je še, da je Bosna in Hercegovina sprejela zakon, ki prepoveduje udeležbo državljanov v vojnah zunaj nje, kar je po njegovem prineslo izredne rezultate. Pojasnil je, da so mnoge od teh ljudi priprli ali kaznovali.