Papež Frančišek pisal udeležencem podnebne konference v Marakešu
Svet | 15.11.2016, 15:08
V Marakešu se je začel osrednji del podnebne konference Združenih narodov. Na vrhu, ki bo trajal do četrtka, zdaj zasedajo vidnejši politični predstavniki držav. Slovenijo med drugim zastopa ministrica za okolje in prostor Irena Majcen. V pripravah na vrh je od prejšnjega tedna sodeloval naš glavni pogajalec Zoran Kus, ki ga je predvsem pozitivno presenetila udeležba.
Osrednji namen podnebne konference v omenjenem maroškem mestu je postaviti temelje za izvajanje lani sprejetega pariškega sporazuma, a pomembnejših sklepov ne gre pričakovati. "Pravih pogajanj in nekih glasovanj ne bo," je pojasnil Kus. Kot je dodal, je prvi teden minil skladno z dnevnimi redi in pričakovanji, v tem času so udeleženci pripravili vse, da bodo ministri, predsedniki vlad in držav ter ostali visoki predstavniki srečanje sklenili v smislu dobrega koraka za naprej.
Pogovore bodo med drugim zaznamovale nedavne predsedniške volitve v ZDA, na katerih je slavil republikanec Donald Trump. Ta je v kampanji napovedal, da bo svetovna sila izstopila iz sporazuma, če bo zmagal. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun upa, da bo vseeno spremenil svoje stališče in podprl prizadevanja za boj proti podnebnim spremembam. Kot je poudaril, mora predsednik ZDA razumeti resničnost težav vsega sveta, saj ni nobena država imuna na vplive podnebnih sprememb.
Do četrtka se bo v Marakešu zvrstilo več pomembnejših dogodkov, med njimi jutrišnji ministrski dialog o podnebnih financah, na sporedu bo tudi razprava o krepitvi podnebne ambicije in ostale pomoči. "To pomeni prenos tehnologij, administrativno usposabljanje predvsem tistih držav, ki še niso najbolj usposobljene za izvajanje ukrepov podnebnih sprememb." Pojutrišnjem se obeta dogodek na temo globalne podnebne dejavnosti.
Papež Frančišek za krepitev odgovorne zavesti do skupnega doma
Udeležencem je svoje sporočilo poslal tudi papež Frančišek. Spomni je na spodbujanje in pospeševanje narodnih in mednarodnih razvojnih strategij, ki podpirajo solidarnost v odnosu z najranljivejšim prebivalstvom ter obenem krepijo povezanost med bojem proti podnebnim spremembam in bojem proti revščini. Poudaril je, da vsega ni mogoče omejiti le na ekonomsko in tehnološko raven. Kot je dodal, je bistveno, da so skrbno upoštevani tudi etični in socialni vidiki nove paradigme razvoja in napredka. Zavzel se je tudi za krepitev odgovorne zavesti do našega skupnega doma.