Jure SešekJure Sešek
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup

Šter: Papežev obisk bi lahko bil skupni kapital Cerkve in države

| 17.05.2016, 14:07

Na ta dan pred 20 leti smo bili sredi – za takrat mlado slovensko državo – nepozabnega tridnevja velikega obiskanja. V Sloveniji se je prvič mudil papež Janez Pavel II. Pod geslom »Oče, potrdi nas v veri« se je v Ljubljani, Mariboru in Postojni srečal z vodilnimi predstavniki političnega in verskega življenja, verniki in številnimi mladimi iz domovine, zamejstva in tujine. Dogodek je bil po množičnosti fenomen za slovenski prostor.

17. maja 1996 je na slovenska tla prvič stopil papež, ki je danes že svetnik, Janez Pavel II. Dogodkov v ljubljanski in mariborski stolnici, na letališču in v Postojni se je po ocenah udeležilo četrt Slovencev, še veliko pa je bilo tistih, ki so obisk spremljali ob poteh do prizorišč. Njegov obisk je bil v tem pogledu velik fenomen.

Prvi večer se je srečal z duhovniki, redovniki in redovnicami v ljubljanski stolnici. »Vaša poklicanost vam nalaga, da iščete Božje kraljestvo z osebnim posvečevanjem in velikodušno sodelujete, da poživite krščanstvo v vašem okolju. To vam bo uspelo toliko, kolikor boste znali postaviti evharistijo v središče vašega življenja,« je med drugim povedal Janez Pavel II. v nagovoru duhovnim poklicem.

Nadškof Alojz Uran, ki je bil ob obisku vodja cerkvenega pripravljalnega odbora, je za Radio Ognjišče povedal, da je bilo srečanje v ljubljanski stolnici podoba Cerkve, ki danes zaupa v moč sv. Duha. »Cerkev na Slovenskem je vedno oznanjala evangelij življenja, branila je človekovo dostojanstvo in se borila proti vsem trem totalitarizmom, je poudaril. Papež je osvetlil tudi vrednoto celibata, ki pomeni najvišjo podaritev samega sebe. In ker se slovenska družba nahaja v obdobju korenitih sprememb – tako je on poudaril – potrebuje nenehno duhovno pomoč. Marsikdaj človek misli, da ni več potreben, da nima mesta v okolju, to tudi vpliva na njegovo sodelovanje, in papež je tu preroško poudaril – slovensko ljudstvo vas potrebuje.«

Papežev obisk je bil dogodek, ko sta se država in cerkev vsaj na videz poenotili. Tedanji notranji minister in vodja državnega odbora za pripravo obiska Andrej Šter se spominja, da je bilo kar nekaj poskusov, kako bi kakšna skrajna stališča skušala vreči senco na pripravo in izvedbo obiska, a pokazalo se je nekaj zelo pomembnega:»Zelo veliko je bilo primerov ljudi, s katerimi sem sodeloval, recimo policisti ali pa državni uradniki, ki so sprva izražali velik dvom o dogodku. Potem pa so taisti ljudje prišli in rekli, veš kaj, zdaj pa vem, kaj smo imeli tam za delat. In smo res marsikaj spremenili.«

Publicist in zgodovinar Aleš Maver verjame, da je tovrstno sodelovanje med Cerkvijo in državo možno tudi danes. »Opažam, da ima veliko, denimo ravno uradnikov v Sloveniji, zadržek do verskega čustvovanja, če se tako izrazim, kar je verjetno dediščina minulih časov. A mislim, da ob tako velikem dogodku, ki tako zelo nagovori in vpreže pozitivne sile, tudi ti zadržki odpadejo

Na vseh krajih je papež Janez Pavel II. Slovence v slovenščini nagovarjal, spodbujal, »potrjeval v veri« Nadškof Uran je prepričan, da je duhovnih sadov tega obiska veliko. »Najprej spoznanje, da je možno sodelovanje na mnogih področjih. Druga stvar: Kako lepo bi bilo, če bi delali za skupno dobro. Imamo veliko možnosti, lepo deželo, sposobne ljudi. Marsikatera duhovna, karitativna dejavnost se je okrepila. Tudi Radio Ognjišče je dobil neko podporo prav ob tem obisku, pa katoliške šole /.../. Mislim, da moramo biti neizmerno hvaležni za vse te duhovne sadove, ki so tudi posledica papeževega obiska v Sloveniji.«

Andrej Šter meni, da država ni znala »vnovčiti« papeževega obiska, kar primerja z obdobjem predsedovanja Slovenije Svetu EU. »Tisti ljudje, ki so se najbolj potrudili, se izkazali in se izpostavili, so vlekli najbolj negativno rento in dobili kakšno pikro. Ta dogodek bi lahko predstavljal en skupni kapital, izhodišče, iz katerega bi lahko mnogo hitreje in lažje napredovali. Sem pa prepričan, da pomembne stvari se dogajajo temeljito, ne prehitro, ker morajo ljudje to doumeti. Na duhovne sadove papeževega obiska gledam kot na zdravilo pri kakšnih boleznih; nikoli ne vemo, kako bi se multipla skleroza razvijala, če ne bi uporabljali enega zdravila, ker ne vemo, na kaj vse vpliva. Obiskal nas je svetnik, tri dni smo ga imeli možnost poslušati, in če to nič ne pomaga, potem nimamo možnosti.«

Milostnega obiska papeža JP se bodo spomnili tudi pri drevišnji sveti maši na Brezjah, ob 19. uri jo bo daroval apostolski nuncij Juliusz Janusz.

Zahvalna nadškofova sveta maša in akademija ob obletnici bo tudi v mariborski stolnici, in sicer v četrtek ob 18.30.

Obletnici papeževega obiska bomo namenili tudi oddajo Pogovor o v sredo, 18. maja, ob 17. uri!

Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.