Radio Ognjišče
Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc
Papež Benedikt XVI. blagoslavlja vernike (foto: p. Robert Bahčič)
Papež Benedikt XVI. blagoslavlja vernike

11. obletnica izvolitve papeža Benedikta XVI.

Svet Marjana Debevec

Obhajamo 11. obletnico izvolitve papeža Benedikta XVI. Kardinalski zbor je namreč 19. aprila 2005 za 264. naslednika apostola Petra izbral nemškega kardinala Josepha Ratzingerja.

Ob izvolitvi je Benedikt XVI. zbrane na Trgu svetega Petra in pred televizijskimi zasloni pozdravil z naslednjimi besedami: „Dragi bratje in sestre! Po velikem papežu Janezu Pavlu II. so gospodje kardinali izbrali mene, preprostega in ponižnega delavca v Gospodovem vinogradu. Tolaži me to, da Gospod lahko deluje tudi preko nezadostnih orodij. Predvsem pa se zaupam v vaše molitve. V veselju Vstalega Gospoda, v zaupanju v njegovo pomoč, podimo naprej! Gospod nam bo pomagal, pa tudi njegova sveta mati Marija je ob nas.“

Kardinal Ratzinger je bil do smrti papeža Janeza Pavla II. prefekt Kongregacije za nauk vere, predsednik Biblične papeške komisije in papeške mednarodne teološke komisije ter dekan kardinalskega zbora. Že takrat je preroško videl v prihodnost Cerkve. Takole je povedal v eni od radijskih katehez leta 1969: »Iz današnje krize se bo pojavila tudi Cerkev, ki je veliko izgubila. Postala bo majhna in bo morala začeti znova, bolj ali manj od začetka. Ne bo več sposobna živeti v stavbah, zgrajenih v času blaginje. Z upadanjem števila vernikov bo prav tako izgubila veliko družbenih privilegijev. Ponovni začetek bo preko majhnih skupin, gibanj in manjšine, ki bo postavila vero kot središče izkušenj. To bo bolj duhovna Cerkev, ki si ne bo lastila pravice do političnega vpliva in ne bo koketirala zdaj z desnico zdaj z levico. Bo uboga in bo postala Cerkev ubogih

Delo Benedikta XVI. je bilo zelo zahtevno. Moral se je namreč soočiti z mnogimi težkimi vprašanji, tudi znotraj Cerkve. 11. februarja 2013 je zato na veliko presenečenje vseh povedal, da se odpoveduje papeštvu, kot je pojasnil, zaradi pojemanja moči.

Kot je znano, je opravil veliko raziskovalno delo, predvsem na področju spolnih zlorab in drugih nepravilnosti v Cerkvi ter izsledke po izvolitvi predal papežu Frančišku. Benedikt XVI., ki je po odpovedi papeštvu dobil naziv ''zaslužni papež'', se je najprej umaknil v apostolsko palačo v Castel Gandolfu, zatem pa se preselil nazaj v Vatikan, kjer še vedno živi v hiši sredi vatikanskih vrtov.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Okroglo mizo o Filipu Terčelju je povezoval Jože Možina (photo: Jože Potrpin) Okroglo mizo o Filipu Terčelju je povezoval Jože Možina (photo: Jože Potrpin)

To bi bila odveza za celotno dolino...

Ob 80. obletnici umora primorskega duhovnika, narodnega buditelja in literata Filipa Terčelja sta v ponedeljek na okrogli mizi sodelovala prof. Marija Gasser, in dr. Renato Podbersič. V duhu ...

Tanja Dominko, dr. Aleš Maver in dr. Ivan Štuhec (photo: Urša Sešek) Tanja Dominko, dr. Aleš Maver in dr. Ivan Štuhec (photo: Urša Sešek)

Bodo tokratne volitve odločili mladi?

Ali bodo naslednje volitve odločili mladi, družbena omrežja, tradicionalni mediji, morda glas duhovnikov? Slednje zagotovo ne, sta ocenila sogovornika v oddaji Spoznanje več, predsodek manj.

Avdio player - naslovnica