Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
avdienca (foto: Radio Vatikan)
avdienca

Papež: Cerkev ne potrebuje umazanega denarja

Cerkev po svetu | 02.03.2016, 10:56 Marta Jerebič

Papež Frančišek je Božje usmiljenje že večkrat razlagal z likom očeta, ki ljubi svoje otroke, jim pomaga, skrbi zanje in jim odpušča. Oče svoje otroke vzgaja in jih opominja na napake ter s tem spodbuja njihovo rast v dobrem. Tako je predstavljen tudi Bog v prvem poglavju knjige preroka Izaije. Gospod se kot ljubeč, a hkrati tudi pozoren in strog oče obrača na Izraelce, jih obtoži nezvestobe in pokvarjenosti, da jih potem vrne na pot pravičnosti.

Bog prek preroka govori svojemu ljudstvu kot razočarani oče, ki je vzgajal svoje otroke, ti pa so se mu sedaj uprli. Čeprav ranjen, Bog pusti, da govori ljubezen in potrka na vest svojih izprijenih otrok, da se pokesajo in se znova pustijo ljubiti. Bog nas pokliče nazaj. »Bog nas nikoli ne zanika. Mi smo njegovo ljudstvo, čeprav pokvarjeno. Vedno pravi: otrok, pridi. To je ljubezen našega Očeta, Božje usmiljenje. Imeti takega Očeta nam daje upanje in zaupanje.«

Kot je pojasnil papež, se prerok z ostrimi besedami obrne na ljudstvo zato, da mu pomaga spoznati težo krivde. Posledica greha je namreč trpljenje, katerega posledice nosi tudi država, ki je uničena do te mere, da Jeruzalem postane neprimeren za bivanje. »Kjer se zavrača Boga, njegovo očetovstvo, življenje ni več možno, obstoj izgubi svoje korenine, vse je videti sprevrženo in uničeno.«

Vendar pa ima tudi ta boleč trenutek na vidiku odrešenje. Trpljenje mora grešnika odpreti za spreobrnjenje in odpuščanje. In to je pot Božjega usmiljenja. Bog nakazuje pot pravičnosti.

In kot je poudaril papež, se je treba Bogu približati s čistimi rokami, ne umazanimi s krvjo bratov: »Razmišljam o nekaterih dobrotnikih Cerkve, ki pridejo z darom in rečejo. Vzemite ta dar za Cerkev. A je sad krvi številnih izkoriščanih ljudi, s katerimi se grdo ravna, zasužnjenih s premalo plačanim delom. Takim ljudem bom rekel: Prosim, vzemi nazaj ta ček. Zažgi ga. Božje ljudstvo, torej Cerkev, ne potrebuje umazanega denarja, ampak potrebuje srca, odprta za Božje usmiljenje.«

Kot je še dejal papež, se je Bogu treba približati s čistimi rokami, se izogibati zla, treba je biti dober in pravičen. Grehi, četudi so škrlatno rdeči, tako postanejo beli kot sneg. To je čudež odpuščanja, ki ga Bog kot Oče želi darovati svojemu ljudstvu, je dejal papež in poudaril, da je Božje usmiljenje ponujeno vsem.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...