Spotlight - V žarišču (foto: Radio Vatikan)
Spotlight - V žarišču

Film Spotlight - V žarišču spodbuja transparentnost v Cerkvi

Cerkev po svetu | 01.03.2016, 09:39 Marta Jerebič

Tudi Vatikan je pohvalil film Spotlight - V žarišču, ki je dobil oskarja za najboljši film. Gre za zgodbo o novinarjih časopisa Boston Globe, ki razkrivajo spolne zlorabe katoliških duhovnikov. Vatikanski časopis L'Osservatore Romano poudarja, da film ni protikatoliški. Član vatikanske komisije za zaščito mladoletnih, p. Hans Zollner, je dejal, da film daje še večji zagon njihovemu delu za preprečevanje zlorab. Nekdanji tožilec na Kongregaciji za nauk vere, ki se je 10 let ukvarjal s primeri zlorab, pa ogled filma priporoča vsem. Pravi, da bi ga moral videti vsak škof in kardinal.

Vatikanski časopis L'Osservatore Romano poudarja, da film ni protikatoliški, saj uspe dati glas tesnobi in globoki bolečini vernikov ob odkritju teh grozljivih primerov. Dodaja, da so otroci žrtve zlorab tudi v družinah, športnih centrih in šolah ter da pedofilske pošasti niso izključno tisti, ki nosijo talar. Pedofilija ne izhaja nujno iz zaobljube čistosti. Je pa jasno, še piše L'Osservatore Romano, da se je v Cerkvi preveč ljudi bolj obremenjevalo s podobo ustanove kot težo dejanja. Član producentske ekipe Michael Sugar je na podelitvi oskarjev dejal: »Papež Frančišek, čas je, da zaščitimo otroke in povrnemo vero." Vatikanski časopis poudarja, da je treba ta poziv vzeti kot pozitivno znamenje, da namreč še obstaja zaupanje v ustanovo, zaupanje v papeža, ki nadaljuje čiščenje, ki ga je začel že njegov predhodnik kot kardinal. Še vedno obstaja zaupanje v vero, ki si prizadeva za obrambo žrtev, zaščito nedolžnih.

Že pred dnevi je nadškof z Malte, Charles Scicluna, ki je bil prej 10 let tožilec na Kongregaciji za nauk vere in se je ukvarjal s primeri spolnih zlorab, dejal, da bi si morali film nujno ogledati vsi škofje in kardinali, ker morajo razumeti, da bo Cerkev lahko rešilo le prijavljanje takšnih škandalov, ne pa njihovo prikrivanje.

Član vatikanske komisije za zaščito mladoletnih in vodja Centra za zaščito mladoletnih na Gregoriani, p. Hans Zollner, je za Radio Vatikan dejal, da je film vabilo Katoliški Cerkvi, kako je lahko in mora biti transparentna, pravična in zavzeta v boju proti spolnim zlorabam in kaj lahko naredi, da se to ne bo več dogajalo. Treba je prekiniti molk. Po Zollnerjevih besedah se je treba zavedati, da s pometanjem zadev pod preprogo stvar ne bo prešla. Prej ali slej se bo treba z njo soočiti. To je po njegovih besedah osrednje sporočilo tega filma.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...