Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

P. Lombardi se poslavlja z Radia Vatikan

Svet | 25.02.2016, 13:23 Marjana Debevec

P. Federico Lombardi bo s koncem tega meseca zaključil svoj mandat generalnega direktorja Radia Vatikan. Na radio je prišel pred 25 leti. Sprva je bil programski direktor, od leta 2005 pa generalni direktor. Leta 2001 mu je bilo zaupano vodenje Vatikanskega televizijskega centra. Leta 2006 pa je postal tudi direktor tiskovnega urada, kar ostaja še naprej.

P. Lombardija je na njegovo zahtevno poslanstvo na Radiu Vatikan pripravilo desetletno delo za revijo Civiltà Cattolica. Seveda pa je bila sprememba ob prevzemu uredništva omenjenega radia velika, saj je redno od blizu spremljal papeževe dejavnosti. Hkrati pa se mu je odprlo tudi mednarodno obzorje.

Kot programski direktor je bil v prvih petnajstih letih, od 1991 do 2005, predvsem usmerjen na vsebino, hkrati pa je lahko zelo od blizu spremljal življenje ljudi v posameznih redakcijah. Ko so mu bile sčasoma zaupane še druge naloge, je moral čas v dnevu razdeliti. Na običajen dan je zgodnje dopoldne in večer preživel na radiu. Pozno dopoldne je odšel v Vatikanski televizijski center, osrednji del dneva pa je preživel na tiskovnem uradu.

Čeprav je bilo dela veliko, p. Lombardi ni nikoli pomislil, da bi radio zapustil. »To je bilo poslanstvo, zaradi katerega so me predstojniki poslali v Vatikan. Zato sem ga vedno smatral za svoje prvo in temeljno poslanstvo. Čeprav sem si seveda prizadeval tudi druge naloge opravljati z največjo zavzetostjo, je moj 'dom' v Vatikanu ostal Radio Vatikan«, je povedal p. Lombardi.

Kot najtežje obdobje v vseh teh letih p. Lombardi omenja leto 2001 in afero tako imenovanega »elektrosmoga« kot posledice dejavnosti oddajnega centra Santa Maria di Galeria. »Seveda je hudo biti obtožen, da delaš slabo, a ker je bila vest mirna, smo preizkušnje prestali z odgovornostjo, potrpežljivostjo, moralno resnostjo in znanstveno usposobljenostjo«.

Največ veselja pa so p. Lombardiju prinašala pričevanja poslušalcev, ki so živeli v težkih situacijah, a jim je uspelo na radio poslati sporočila z zahvalo za njihovo delo. Spominja se pisem prostovoljke v Somaliji, bolničarke, ki je bila sama v muslimanskem svetu in je redno poslušala oddaje Radia Vatikan. Ali pa 40 tisoč pisem z zahvalami iz Ukrajine, ki so prispela v prvem letu po padcu sovjetskega režima.

Sicer pa je p. Lombardi v dolgem pogovoru za Radio Vatikan tudi poudaril, da je poslanstvo slednjega služenje zatiranim kristjanom, ubogim in manjšinam v težavah. V prihodnje pa izziv vidi v boju proti kulturi, ki zarže vse, ki jih ne potrebuje več, na katero pogosto opozarja tudi papež Frančišek.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...