VIDEO: Papež pri avdienci: Izkoriščevalci naj prosijo odpuščanja!
Cerkev po svetu | 24.02.2016, 10:59 Marta Jerebič
Papež Frančišek je pri današnji splošni avdienci nadaljeval niz katehez o usmiljenju v Svetem pismu. Spregovoril je o tem, kako je kralj Aháb želel kupiti vinograd od Nabóta, a je slednji prodajo zavrnil. Kraljeva žena pa je s spletkami dosegla, da je bil Nabót kamnan in je umrl. Tako se je kralj lahko polastil vinograda. A Bog je večji od človeških podlosti in umazanih iger. V svojem usmiljenju pošlje preroka Elija, ki pomaga, da se kralj Aháb spreobrne in prosi odpuščanja. Rana umora nedolžnega človeka sicer ostaja, a tudi tu usmiljenje lahko ozdravi rane in spreminja zgodovino, je dejal papež, ki je poudaril, da je Jezus Kristus pravi kralj, a s povsem drugačno oblastjo. Ni kralj, ki ubija, ampak nasprotno daje življenje.
Papež je jasen: bogastvo in oblast sta lahko dobra in koristna, če ju uporabljamo za skupno dobro, za služenje revnim in vsem. Toda ko ju nosilec, kot se pogosto dogaja, živi kot privilegij, sebično in ošabno, se spremenita v orodje korupcije in smrti. Če se izgubi razsežnost služenja, se oblast oziroma moč spremeni v nadutost in postane nasilna prevlada. Prav to se je zgodilo v zgodbi o Nabotovem vinogradu.
A to ni zgodba nekih drugih časov, poudarja papež: »To se dogaja tudi danes, pri mogočnikih, ki – da bi imeli več denarja – izkoriščajo revne; ljudi. To je zgodba trgovine z ljudmi, suženjskega dela, ubogih ljudi, ki delajo na črno in za minimalno plačo, s čimer mogočniki bogatijo. To je zgodba skorumpiranih politikov, ki hočejo vedno več.«
Tako lahko vidimo, kam vodi izvajanje oblasti, ki ne spoštuje življenja, ni pravično in usmiljeno. Takšna žeja po oblasti vodi le v pohlep, ki želi imeti vse. A kot poudarja papež, Kristus ni kralj, ki ubija, ampak daje življenje. Njegovo prihajanje naproti vsem, še posebej najšibkejšim, premaga osamljenost in usodo smrti, h kateri vodi greh. S svojo bližino in nežnostjo vodi grešnike v prostor milosti in odpuščanje. To je Božje usmiljenje, je poudaril papež.