kardinal Parolin v pogovoru za Radio Ognjišče
Kardinal Parolin: Cerkev je dolžna podpreti družino
Slovenija | 06.02.2016, 00:35 Marjana Debevec
V četrtek je svoj tridnevni obisk v Sloveniji sklenil vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin. Našo državo je obiskal na povabilo slovenskih oblasti, osrednji namen njegovega obiska pa je bil blagoslov nove nunciature v Ljubljani. Kardinal Parolin je v ljubljanski stolnici daroval sveto mašo ob sklepu leta posvečenega življenja, se srečal s predsednikom vlade mirom Cerarjem in predsednikom države Borutom Pahorjem ter obiskal sprejemni center v Dobovi. Pogovarjal pa se je tudi s katoliškimi mediji. Med drugim smo ga povprašali o podpori Cerkve družini.
Kardinal Pietro Parolin poudarja, da je skrb za družino v središču življenja Cerkve, še posebej v luči zadnjih dveh sinod. V Zahodnem svetu pa smo priča vse večjemu razvrednotenju družine. Povedal je, kako odgovoriti na papeževo povabilo, naj gremo na obrobja, k najbolj trpečim družinam, in hkrati zaščitimo družino pred vsemi temi napadi. »Ljubezen in resnica si nista nasprotujoči; včasih ljubezen pomeni tudi povedati resnico. Resnica pa lahko izzove tudi kakšno reakcijo«, je prepričan kardinal Parolin, ki je povedal, da je Cerkev na sinodi izpostavila predvsem predvsem lepoto družine in evangelij družine.»Družina je prav utelešenje Božje ljubezni, ki se odraža v ljubezni med zakoncema, ljubezni staršev do otrok in tudi do drugih družinskih članov. Poudarjati je treba predvsem to, da je družina čudovita resničnost, ki jo je treba zaščititi in vzpodbujati«, je prepričan kardinal Parolin, ki je tudi mnenja, da bi družino morala zaščititi država.
»Danes so države pogosto zelo pozorne do drugačnih oblik sobivanja in drugačnih zvez in zdi se, kot da bi bil ves problem samo v tem. Osrednji problem pa je, kako podpreti družino; in sicer tudi politično z različnimi ukrepi, ki bodo družini omogočili izvršiti njeno poslanstvo v svetu. Upam, da bo prevladala ta zavest o nezamenljivosti družine; o njeni nujnosti za sedanjost in prihodnost človeka in o potrebnosti, da ji pomagamo, da bo dozorevala ter izpolnjevala svojo vlogo«.
Sicer pa je kardinal Parolin pohvalil zavzemanje Cerkve na Slovenskem v času pred družinskim referendumom. »Cerkev ima ne le pravico, temveč, tudi dolžnost, da ukrepa pri vprašanjih, ki so za nas temeljnega pomena. Pri tem izzivu pa gre za človeka v vsej njegovi človečnosti in gre za prihodnost človeštva«, je odločen kardinal Parolin. Zaveda se, da tega ne sprejemajo vsi in Cerkev obsojajo, vendar pa je njena dolžnost opozarjati na temeljne prvine človečnosti, na pravi humanizem, na resnično antropologijo. Vse to so namreč pogoji za človekov blagor in njegovo srečo.
»Dejal bi, da Cerkev včasih izreče nekaj majhnih »ne« zato, da bi potem lahko izrekla veliko večji »da« - to pa je »da« pristni sreči slehernega človeka«. Zato mora Cerkev po njegovih besedah povedati svoje mnenje o družini, o zakonski zvezi, ki jo sklepata moški in ženska, kljub temu, da ji ne bodo vedno prisluhnili. Ob sklepu je kardinal Pietro Parolin še pohvalil zavzemanje katoliških laikov v Sloveniji za družino.