Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Jaklič vidi v primeru dodatkov za pripravljenost vzorce „nedemokratičnega režima“

Radijski utrip | 23.01.2016, 15:16

Osrednja tema letošnjih dvanajstih oddaj "Spoznanje več, predsodek manj", s predavateljem na Harvardu ddr. Klemenom Jakličem bo Slovenija. Njena 25-letna samostojna pot.

V januarski je razmišljal o razpadu Jugoslavije in tudi o tem, kako močno so vzorci nekdanjega totalitarnega režima še živi pri nas. V drugem delu oddaje pa je komentiral izplačila dodatka za stalno pripravljenost, ki so ga dobivali dekani in profesorji.

Uvodoma je naštel nekaj razlogov, zakaj Jugoslavija v obliki, kakršni je bila ni mogla obstati. Spomnil je na teptanje človekovih pravic in odsotnost prava in pravičnosti. Na vprašanje, kako živi so vzorci nekdanjega režima danes pa dodal: „Preveč, daleč preveč. To vemo vsi oziroma vsak, ki je vsaj malo avtonomen opazovalec. Poznamo stanje na področju pravosodja, če začnem s področjem, ki mi je najbolj blizu. Vrsta kršitev človekovih pravic, zatekanj k neki formalizmom, nekim formalnim logikam, ki ne vidijo večje slike. Na to nas na koncu opozarja Evropsko sodišče za človekove pravice, kjer smo zmagovalci v številu kršenja človekovih pravic.“

V zvezi z zgodbo dodatkov za stalno pripravljenost, ki so si jih izplačevali profesorji in dekani ljubljanske univerze, tudi sedanja ministra Dušan Mramor in Maja Makovec Brenčič, je ddr. Jaklič dejal, da so ti primeri, ki jih spremljamo še eden od ostankov post totalitarnega obdobja. „Gre za neke privilegirane mreže, ki so vselej obstajale tudi v nedemokratičnih režimih, ki predpostavljajo, da si lahko vzamejo nek del na podlagi še tako „butaste“ argumentacije. To se očitno vleče naprej. Če si v neki vodstveni univerzitetni strukturi, si pač lahko izmisliš marsikaj, tako zgleda. In to je nova anomalija. Tudi vladajoči privilegirani sloj je v prejšnjem režimu delal tako. Učili so komunizem, sami pa so živeli kot nekakšni buržuji.“

Ddr. Jaklič meni, da sistem države ne funkcionira do te mere, da zagotavljal zadostno mero dobrin za vse. „Kadar človeku na nekem položaju ne prinese tistega kar mu gre, takrat se iščejo bližnjice. Tako prevlada logika: Znajdi se, kdo se more“

Posnetku pogovora z ddr. Klemenom Jakličem lahko prisluhnete v našem audio arhivu ali pa v ponovitvi oddaje v ponedeljek ob 23. uri.

Radijski utrip, Politika, Oddaje
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče) Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče)

Znan je datum posvečenja novega soboškega škofa

Iz tiskovnega urada Katoliške Cerkve so sporočili, da bo škofovsko posvečenje novega soboškega škofa dr. Janeza Kozinca v nedeljo, 14. septembra ob 16. uri, v župnijski cerkvi Povišanja sv. Križa ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...