Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko

Damir Črnčec: Spremljamo dejansko umiranje schengna

Slovenija | 07.01.2016, 17:47

Prosto gibanje oseb v Evropski uniji je na preizkušnji. To temeljno svoboščino ogrožata tako strah pred terorizmom kot tudi val prebežnikov. Osemindvajseterica skupnega odgovora na ta izziva še ni našla, zato članice ukrepajo vsaka po svoje. Strokovnjak za obveščevalno-varnostno dejavnost Damir Črnčec meni, da gre za logične reakcije na zgrešeno politiko tako na ravni posameznih držav kot tudi povezave.

Črnčec opozarja, da nasilna migracija, ki ne predpostavlja preverjanja oseb, ki prihajajo k nam, pomeni veliko finančno breme in tudi varnostno tveganje. "Švedska je lani načrtovala sprejem 80.000 migrantov, sprejela jih je 160.000, zdaj se je odločila, da tako ne gre več, da država in družba tega bremena ne moreta prenesti. Zato je uvedla mejni nadzor." A Švedska ni edina. Črnčec je omenil še Dansko, Nemčijo in Avstrijo. Prepričan je, da spremljamo umiranje schengna, ki je omogočal vstop v prostor Evropske unije pod določenimi pogoji. "Mi danes spremljamo, kako evropske vlade, skupaj z našo, sistematično kršijo nacionalne zakonodaje o nezakonitih migrantih, da ne govorim o pravilih schengna." Kot dodaja Črnčec, se ob tem obnašamo, kot da to ni nič posebnega, čeprav številni primeri neuspele integracije migrantov v Belgiji, Franciji in nenazadnje Nemčiji kažejo, da v naš prostor vnašamo velik problem. "Znašli smo se v kaotičnem položaju, ki je zaskrbljujoč."

Črnčec ne nasprotuje migracijam, a poudarja, da mora biti obseg takšen, kot odloči posamezna država, pri čemer ne gre brez temeljitega nadzora. "Tako je tudi predvideno. Poda se vloga, ugotovi se, ali ima neka oseba možnost nastanitve in zaposlitve, potem gre ta postopek naprej."

Črnčec se ne strinja z idejami o migracijskih nastanitvenih centrih pri nas. "V Sloveniji 10 odstotkov državljanov živi pod pragom revščine, nimamo delovnih mest za migrante, lahko jih nastanimo le v neke centre. Mi bomo financirali njihovo oskrbo, denar, ki bi bil namenjen našim državljanom, usmerjamo v to. Hkrati povečujemo varnostno tveganje." Po Črnčecevih besedah mora naša država popolnoma zapreti južno mejo. Evropska unija pa mora poslati jasen signal na Bližnji vzhod in na sever Afrike, da bo ostala odprta za migracije, a pod svojimi pogoji.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...