Veleposlanik Tomaž Kustelj
Slovenski veleposlanik v Vatikanu želi projekt 'dvorišče poganov' izpeljati tudi pri nas
Cerkev na Slovenskem | 13.01.2016, 13:45 Marta Jerebič
Mineva 24 let, odkar je Vatikan priznal samostojno državo Slovenijo. Slovenski veleposlanik pri Svetem sedežu, Tomaž Kunstelj, je v pogovoru za naš radio ocenil, da so odnosi med državama dobri, prizadevajo si tudi za rešitev odprtih vprašanj. Osebno pa v svojem mandatu v Sloveniji želi izpeljati projekt dvorišče poganov. Gre za dialog med vernimi in nevernimi in je pobuda Papeškega sveta za kulturo, ki je doslej potekala že v več državah.
»Mislim, da je bilo lansko leto tisto leto, ko smo imeli na relaciji Sveti sedež in država nekaj dobrih stikov, vključno z obiskom predsednika slovenske vlade pri papežu Frančišku in kardinalu Parolinu. Po mojih informacijah prihaja do napredka v odnosu med Rimokatoliško Cerkvijo in Republiko Slovenijo. O konkretnih detajlih je težko govoriti, ker so različni resorji vključeni v iskanje rešitev. Se je pa ob tem treba zavedati, da dnevno v Sloveniji teče zelo veliko projektov, ki dokazujejo, da odnosi med državo in Cerkvijo so dobri. Tisto, kar pa je še odprto ali se kaže kot možnost težav, pa je treba reševati. Vendar je tega neprimerno manj, kot je tistega, kar teče dobro na področju kulture, šolstva, zavarovanja duhovnikov, obnavljanja kulturne dediščine,« je za Radio Ognjišče povedal Kunstelj.
Slovenski veleposlanik pri Svetem sedežu si želi, da bi mu uspelo pri nas izpeljati projekt Cortile dei gentili (dvorišče poganov). Gre za dialog med vernimi in nevernimi in je pobuda Papeškega sveta za kulturo, ki je doslej potekala že v več državah. Kunstelj poudarja, da pri tem dialogu ne gre za poenotenju za vsako ceno, ampak predvsem dialogu in razumevanju med ljudmi, ki različno gledajo na svet in bivajo v skupni državi. »Mislim, da je to zavedanje skupnega doma pomembno za vse v slovenskem prostoru, in če kaj, potem je lahko tudi ta projekt koristen prispevek k boljšemu ali složnejšemu življenju v Sloveniji.«
Veleposlanik Kunstelj je za naš radio spregovoril tudi o ponedeljkovem sprejemu pri papežu, ko je nagovoril celoten diplomatski zbor, o sprejemu pri malteškem viteškem redu, kjer je bila rdeča nit srečanja ravno tako soočanje z migrantsko krizo. Podal pa je tudi svojo izkušnjo prvega meseca jubileja usmiljenja.