Kostelski slovar
Slovenija | 20.01.2015, 10:10 Nataša Ličen
Občina Kostel leži na jugovzhodu Slovenije, v njej živi okoli sedemsto prebivalcev. Kostel je zemljepisno razgibana in v etnografskem pogledu zanimiva pokrajina ob mejni reki Kolpi. Na tej krajinski ločnici se ni ustavila samo jezikovna meja med slovenskim in hrvaškim jezikom, ampak tudi politična meja med nekdanjo Kranjsko in Hrvaško. Svoj čas precej odmaknjeni kraji od matičnega središča, imajo danes prednost v svojstvenem razvoju jezika in ohranitvi bogate narečne govorice. Tako majhna občina, ki pa je vendar velika v svojem zavedanju ohranjanja dediščine, svoje drugačnosti in posebnosti. Med to sodi tudi njihovo narečje, ki ga lahko odkrivamo v pravem slovarju. O tem smo se pogovarjali v kratki rubriki Zakladi naše dediščine.
Avtor kostelskega slovarja je slavist in duhovnik Jože Gregorič (1908–1989)
Večino svojega življenja je Jože Gregorič zapisoval in zbiral gradivo, ki ga je nameraval združiti v narečni slovar svojega rojstnega kraja in bližnje okolice. Začel ga je tudi že urejati, končno obliko pa so slovarju dali uredniki Sonja Horvat, Ivanka Šircelj-Žnidaršič in Peter Weiss. Izšel je pri Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša pri Znanstvenoraziskovalnem centru Slovenske akademije znanosti in umetnosti, kjer so zapisali, da posebno vrednost predstavlja okrog sto Gregoričevih ilustracij predmetov, ki so si po njegovi presoji zaslužili slikovno predstavitev. Obsežni slovar je uporaben za domačine, ki bodo v njem našli tudi narečne izraze iz preteklosti in njihove knjižne ustreznice, za proučevalce narečij in slovensko-hrvaških jezikovnih stikov ter za vse tiste, ki jih zanimajo (slovenska) narečja.
Lansko leto smo na tradicionalnem kolesarskem romanju sodelavci radia Ognjišče spoznavali prelepo pokrajino Kostelske občine ob reki Kolpi.
Več si lahko preberete na spletnih straneh: isjfr.zrc-sazu.si/sl/publikacije/kostelski-slovar