Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar

VIDEO: Papež: Tako kot Jezus postajajmo razlomljen kruh za bližnje

Svet | 22.06.2014, 17:05

Slovesni praznik Svetega Rešnjega Telesa in Krvi, ki smo ga pri nas obhajali v četrtek, v mnogih deželah, tudi v Italiji, praznujejo na današnjo nedeljo. Zato je papež Frančišek v opoldanskem nagovoru vernikom, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, približal ta, kot je sam dejal, najdragocenejši dar, ki ga je Jezus zapustil svoji Cerkvi. Sveti oče je spomnil, da Jezus ni prišel na svet zato, da bi nam dal neko stvar, temveč, da bi on sam bil hrana tistim, ki vanj verujejo, da bi nam torej podaril svoje življenje, samega sebe. Hkrati je opozoril, da nas, Jezusove učence, ta povezanost z Učiteljem zavezuje k posnemanju. Tudi mi naj postajamo hrana, razlomljen kruh za svoje bližnje.

Sveti oče je z velikim žarom spregovoril o osrednji skrivnosti naše vere, ki je Jezusova živa prisotnost pod podobno kruha v evharistiji. Dejal je: "Vsakokrat, ko smo pri sveti maši in se hranimo s Kristusovim Telesom, v nas deluje Jezusova navzočnost in prisotnost Svetega Duha, ki oblikuje naše srce, prenaša v nas notranje drže, ki se nato kažejo v dejanjih, ki so skladna z evangelijem. Gre zlasti za poslušnost Božji besedi, za bratstvo med nami, za pogum krščanskega pričevanja, za iznajdljivost ljubezni, za sposobnost dajati upanje obupanim in za sprejemanje izključenih. Tako Evharistija pospešuje naše zorenje v krščanskem slogu življenja. Kristusova ljubezen, ki jo z oprtim srcem sprejemamo, nas spreminja, preobraža, nas dela sposobne ljubiti in to ne s človeško mero, ki je vedno omejena, temveč po meri Boga, ki je brez meja, saj je Božja ljubezen je neizmerna, brezmejna."

Papež Frančišek je nato približal konkretne učinke takšne ljubezni, ki so človekova sposobnost ljubiti tudi nekoga, ki nas ne ljubi, dobivamo moč, da se hudemu upremo z dobrim, da smo zmožni odpuščati, deliti z drugim in jih sprejemati. Po Jezusovi zaslugi in z močjo njegovega Duha tudi naše življenje postane "razlomljen kruh" za brate in sestre. "In če tako živimo, odkrijemo pravo veselje," je z vedrim nasmehom zagotovil papež Frančišek. Gre za doživetje resničnega veselja ob tem, ko se v zameno za veliki dar, ki smo ga mi brez svojih zaslug pred tem prejeli, tudi sami darujemo za druge.

Ob koncu opoldanskega nagovora je sveti oče spomnil, da se je Jezus, Kruh večnega življenja, spustil med nas po zaslugi Marijine vere. Marijo naj prosimo za pomoč pri vnovičnem odkrivanju lepote evharistije ter da bi evharistija postala središče našega življenja zlasti pri nedeljski sveti maši in v čaščenju Najsvetejšega.

Po molitvi angelovega čaščenja in blagoslovu je papež Frančišek opozoril, da je bližnji 26. junij mednarodni dan podpore žrtvam mučenja. Izrazil je svojo odločno obsodbo vsake oblike mučenja in kristjane povabil k zavzetemu prizadevanju za njegovo odpravo ter spodbudil k pomoči žrtvam mučenja in njihovim domačim.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...