Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Frančiešk, Abbas in Peres (foto: Radio Vatikan)
Frančiešk, Abbas in Peres

VIDEO: V Vatikanu zgodovinsko srečanje za mir v Sveti deželi

Svet | 09.06.2014, 09:17 Marjana Debevec

V vatikanskih vrtovih je sinoči potekalo zgodovinsko molitveno srečanje, na katerega je papež Frančišek povabil palestinskega predsednika Mahmuda Abasa in izraelskega predsednika Šimona Peresa. V znamenje edinosti med kristjani pa se je srečanja na papeževo povabilo udeležil tudi carigrajski ekumenski patriarh Bartolomej I. Molitve kristjanov, muslimanov in Judov so potekale v različnih jezikih, vse pa so bile namenjene miru na Bližnjem Vzhodu. Molitvi in nagovorom je sledilo še zasebno srečanje.

Moč molitve za mir na Bližnjem Vzhodu se je sinoči dvigala iz vatikanskih vrtov, kjer so skupaj molili papež Frančišek ter predsednika Šimon Peres in Mahmud Abbas. Molitev je v različnih jezikih izražala hvaležnost Bogu za dar stvarstva, odpuščanje in prošnjo za mir. Kristjani, muslimani in Judje so skupaj molili za mir. Papež je ob sklepu zaželel, da bi bilo to srečanje pot iskanja tega, kar nas povezuje in preseganja tega, kar nas ločuje. Skupna molitev ljudi različnih verstev, kultur in narodov po njegovih besedah odgovarja na gorečo željo vseh, ki hrepenijo po miru in sanjajo svet, kjer bodo ljudje živeli kot bratje in ne kot sovražniki. „Gospoda predsednika, svet je dediščina, ki smo jo prejeli od naših prednikov; je pa tudi posojilo naših otrok: otrok, ki so utrujeni in izčrpani zaradi konfliktov. Želijo si doseči zarjo miru. Ti otroci nas prosijo, naj podremo zidove sovraštva in se odpravimo na pot dialoga in miru, da bi zmagala ljubezen in prijateljstvo.“

V spomin na padle v vojnah in zato, da njihova žrtev ne bi bila zaman, je Frančišek udeležence srečanja prosil poguma za gradnjo miru, vztrajanja v dialogu za vsako ceno in potrpežljivosti pri tkanju vedno bolj trdnega sobivanja v spoštovanju in miru.

Za gradnjo miru je potreben pogum, veliko večji pogum, kot pa za vojskovanje. Potreben je pogum, da bi rekli 'da' srečanju in ne spopadu; 'da' dialogu in ne nasilju; 'da' pogajanjem in ne sovraštvu; 'da spoštovanju dogovorov in ne izzivanjem; 'da' iskrenosti in ne dvoličnosti. Za vse to sta potrebna pogum in velika srčna moč“, je dejal sveti oče.

Da bi dosegli mir, pa potrebujemo Božjo pomoč. Papež je spomnil, da nas zgodovina uči, da samo človeške moči ne zadostujejo, da bi ga dosegli. Zato pa je nujno potrebno, da vsi povzdignemo oči k nebu in se prepoznamo kot otroci enega samega Očeta. Papež je svoj nagovor sklenil s prošnjo Mariji, da bi besede mir, shalom in salam postale način našega življenja.

Predsednika Peres in Abas sta se papežu Frančišku zahvalila, da jih je zbral na srečanju v Vatikanu. Izraelski predsednik je papeža označil kot graditelja mostov bratstva in miru. V nagovoru pa je izrazil potrebo po tem, da bi si vsi prizadevali doseči mir, tudi za ceno žrtev in kompromisnih rešitev; da bi ga želeli graditi tudi takrat, ko se zdi oddaljen, da bi ga prinašali otrokom, saj je to sveta dolžnost in poslanstvo staršev:

Dva naroda – Izraelci in Palestinci – si še vedno goreče želita mir. Solze mater nad njihovimi otroki so še vedno vtisnjene v naša srca. Končati moramo krike, nasilje in konflikte. Vsi potrebujemo miru. Miru med enakimi.“

Abbas pa je izrazil željo po resnici, miru in pravičnosti v Palestini, saj si Palestinci, muslimani, kristjani in Samarijani, želijo pravičnega miru, dostojnega življenja in svobode; prihodnosti v svobodi v neodvisni in svobodni državi. Navedel je besede Janeza Pavla II., ko je dejal: 'Če bo v Jeruzalemu zavladal mir, bo to pričevanje za ves svet.'.

Gospod, zato te prosimo za mir v Sveti deželi, Palestini in v Jeruzalemu. Prosimo te, da bi Palestina, in še posebej Jeruzalem, postala varna dežela za vse vernike, kraj molitve in bogoslužja za vernike treh monoteističnih verstev.“

Nagovore je zapečatil objem med tremi nosilci molitvenega srečanja, ki se mu je v znamenje edinosti med kristjani pridružil tudi patriarh Bartolomej. V spomin na ta zgodovinski dogodek so nato skupaj posadili oljko miru.

Povejmo še to, da so se papežu v molitvi za mir na Bližnjem Vzhodu pridružile tudi krajevne cerkve po vsem svetu.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...