Papež Frančišek: Kristjan ni nikoli nepremičen
Cerkev po svetu | 15.02.2014, 08:06
Papež Frančišek je med mašo v Domu sv. Marte v petek, 14. februarja govoril o identiteti učenca. Spomnil je na praznik svetih Cirila in Metoda ter izpostavil, da se evangelij oznanja z veseljem. Pritoževanje ne koristi Gospodu, je dejal in posvaril pred skušnjavo, da bi postali volkovi med volkovi.
Kakšen mora biti Jezusov učenec, je začel homilijo papež Frančišek in najprej poudaril, da kristjan mora biti poslan, pri tem pa je izhajal iz berila iz Apostolskih del. Gospod pošilja svoje učence, prosi jih, naj nadaljujejo pot. To pomeni, da je kristjan Gospodov učenec, ki hodi. „Ne moremo si predstavljati nepremičnega kristjana. Kristjan, ki je nepremičen, je bolan, v svoji krščanski identiteti ima neko bolezen,“ je dejal papež. Kristjan je učenec zato, da hodi, da gre. Gospod ob slovesu pravi: „Pojdite po vsem svetu in oznanjajte evangelij.“ In to je po Frančiškovih besedah prva drža, ki pripada krščanski identiteti: hoditi, četudi prihaja do težav, iti preko težav. Tako je storil tudi apostol Pavel v Antiohiji, ko sta z Barnabo naletela na težave z judovsko skupnostjo. Šla sta dalje in se obrnila k poganom. Jezus poziva, naj gremo na križišča in povabimo vse, dobre in hudobne.
Kristjan torej hodi in če naliti na težave, gre preko njih, in oznanja, da se je Božje kraljestvo približalo. Drugi vidik kristjanove identitete pa je, da mora kristjan vedno ostati jagnje, je nadaljeval papež. „Kristjan je jagnje in to identiteto mora ohraniti.“ Gospod nas pošilja kot jagnjeta med volkove. Nekdo bi lahko predlagal, da se proti njim uporabi sila. Pomislimo na Davida: ko se je pripravljal na boj s Filistejcem, se ga hoteli opremiti z vso Savlovo bojno opremo, v kateri pa se ni mogel premikati. Ni bil on sam, ni bil ponižen in preprost David, je pojasnil papež in spomnil, da je na koncu David vzel svojo fračo in v boju zmagal. „Kot jagnjeta … Ne postati volkovi … Kajti včasih nas skušnjava vodi v razmišljanje: Težko je, ti volkovi so zviti in jaz bom še bolj zvit od njih,“ so se glasile papeževe besede. „Jagnje,“ je ponovil. „Ne prismuknjenec, ampak jagnje. S krščansko prebrisanostjo, a vedno kot jagnje. Kajti če si ti jagnje, te bo Gospod branil. Če pa se čutiš močan kot volk, te ne bo branil in te bo pustil samega in volkovi te bodo živega pojedli.“
Tretji vidik identitete kristjana pa govori o njegovem stilu: to je veselje. Kristjani so „osebe, ki se veselijo, ker poznajo Gospoda in prinašajo Gospoda“. Frančišek je poudaril, da kot kristjani, kot jagnjeta ne moremo hoditi brez veselja. Tudi sredi težav in problemov, tudi sredi lastnih napak in grehov obstaja vedno veselje Jezusa, ki vedno odpušča in pomaga. Evangelij torej morajo ponesti naprej jagnjeta, ki jih je poslal Gospod in ki hodijo z veseljem. Kristjani, ki se vedno pritožujejo in živijo v otožnosti, ne delajo nobene usluge ne Gospodu ne Cerkvi. „To ni stil učenca.“ Sv. Avguštin je kristjane spodbujal: 'Pojdi, pojdi naprej, poj in hodi.' „Z veseljem. To je namreč stil kristjana. Oznanjati evangelij z veseljem. In Gospod bo vse storil,“ je poudaril papež in opozoril, da pretirana žalost in zagrenjenost vodita v življenje krščanstva brez Kristusa. Križ izprazni kristjane, ki kot Magdalena jočejo pred grobom in so brez veselja, da so našli Vstalega.
Ob koncu homilije je papež še spomnil na praznik svetih Cirila in Metoda, ko Cerkev razmišlja o identiteti kristjana. „Kristjan ni nikoli nepremičen,“ je ponovno izpostavil, „je moški ali ženska, ki vedno hodi, ki gre čez težave“. Hodi kot „jagnje, ki nima dovolj lastne moči: je moški ali ženska, ki hodi z veseljem“. „Gospod, na priprošnjo teh dveh svetih bratov, zavetnikov Evrope, nam podeli milost, da bomo živeli kot kristjani, ki hodijo kot jagnjeta in z veseljem,“ je sklenil homilijo sveti oče.
Vir: Radio Vatikan