Papež Frančišek - Angelus
VIDEO: Papež Frančišek: Olimpijske igre naj bodo praznik športa in prijateljstva
Papež in Sveti sedež | 09.02.2014, 14:24 s. Brigita Zelič
Papež Frančišek je po današnji molitvi angelovega čaščenja in blagoslovu nekaj pozornosti namenil Olimpijskim igram v Sočiju. Pozdrav je namenil tako organizatorjem kot vsem športnikom z željo, da bi bili ti dnevi resnično praznovanje športa in prijateljstva. Tudi svetovnega dneva bolnikov, ki bo pojutrišnjem, na god Lurške Matere Božje, ni pozabil. Toplo se je zahvalil vsem, ki skrbijo za bolne, in jih spodbudil k zavesti, da dostojanstvo ni odvisno od človekovih sposobnosti in se ne zmanjša, ko je človek slaboten in potreben pomoči. Družine, ki imajo v svoji sredi bolnega člana, je spodbudil k ljubeči medsebojni pomoči, saj bodo tako doživljale tolažilno Božjo prisotnost.
V evangeljskem odlomku, ki ga slišimo pri današnji sveti maši, Jezus svoje učence imenuje sol zemlje in luč sveta. (prim. Mt 5,13.14) Takšna trditev nas preseneča, če pomislimo, kdo so dejansko bili Jezusovi učenci, je danes opoldne dejal sveti oče. Bili so ribiči, preprosti ljudje.... Vendar Jezus na njih gleda z Božjimi očmi. Jezusovo trditev lahko razumemo samo v povezavi z blagri, o katerih je pred tem ogovoril in pomeni: če boste ubogi v duhu, krotki, čistega srca, usmiljeni... boste sol zemlje in luč sveta.
Nato je papež Frančišek pomen soli približal z razlago, da je judovska postava predpisovala, naj bo vsak dar postavljen pred Boga, vedno posoljen, kar je bilo znamenje zaveze. Razen tega je za Izraelce bila luč, ki premaga temo poganstva, simbol odrešenjskega razodetja. Kristjani, ki so novo izvoljeno ljudstvo, sprejmejo torej poslanstvo biti luč v odnosu do vseh ljudi: z vero in ljubeznijo lahko človeštvo usmerjajo, posvečujejo in delajo rodovitno. Sveti oče je nadaljeval: „Vsi, ki smo krščeni, smo učenci misijonarji in smo poklicani biti v svetu živi evangelij. S svetim življenjem bomo dali „okus“ različnim okoljem in jih s tem – podobno kot to naredi sol - zaščitili pred pokvarljivostjo. Kristusovo luč bomo prinašali s pričevanjem pristne ljubezni. Če pa kristjani izgubimo okus in naša luč ugasne, tudi naša prisotnost ostaja brez učinka.“
Po teh besedah je sveti oče z velikim navdušenjem spregovoril o lepoti poslanstva biti luč za svet. To luč smo – po njegovih besedah - dolžni varovati in živeti v zavesti, da ni naša, temveč je Jezusova. Bog nam jo daje in mi to luč dajemo drugi. Prav k temu smo poklicani! Zato je tudi res, da če v kristjanu ugasne ta luč, ni več zares kristjan, temveč je to zgolj še po imenu. Nato je papež Frančišek zbrano množico, vse ljudi na Trgu svetega Petra povabil, naj mu odgovorijo ali želijo biti ugasnjene ali prižgane luči. V odmev je dobil močan pritrdilen odgovor: „Prižgane luči!“ Na to njihovo trditev je sveti oče vse znova spomnil prav ob koncu današnjega opoldanskega srečanja.