Si bodo v Sveti deželi skupaj v roke segli papež, rabin in mufti?
Cerkev po svetu | 05.02.2014, 12:50
Jeruzalemski pomožni škof William Schomali je opozoril pred previsokimi pričakovanji od obiska papeža Frančiška v Sveti deželi. Obisk, ki ga načrtuje v maju, je najpomembnejši v njegovem pontifikatu in bo obrodil sadove, vendar jih ne smemo pričakovati že takoj naslednji dan, je dejal omenjeni škof.
Škof Schomali je spomnil tudi na dogodke, kot sta koncilska izjava Nostra Aetate ali srečanje papeža Pavla VI. in patriarha Atenagora, katerih sadovi so bili vidni šele čez leta. Schomali je na judovsko-krščanski okrogli mizi o papeževem obisku v Sveti deželi, dejal, da gre za prvi uradni obisk papeža Frančiška v tujino. "Pri obisku v Sveto deželo gre po obisku Brazilije, ki ga je načrtoval še njegov prednik papež Benedikt XVI., za prvi obisk v tujini papeža Frančiška," je poudaril Schomali. To kaže na pomembnost obiska. Osebno si od papeževega obiska obeta konkretne poteze za poenotenje datuma velike noči za vzhodne in zahodne cerkve ter spodbudo za 'nujno potreben' medverski dialog. V Sveti deželi je šibak zlasti judovsko-muslimanski dialog, pa tudi krščansko-muslimanski je po številnih južnih deželah "antagonističen".
Kritično se je glede neizkoriščenega potenciala papeževega obiska izrazil odposlanec izraelskega visokega rabinata za medverske odnose rabin David Rosen. Papež Frančišek bi lahko "toliko storil", namesto tega pa je obisk zastavljen "brez medverske interakcije" in "kolikor mogoče kratko in s tako malo vsebine. Skupna fotografija papeža, rabina in muftija z roko v roki bi lahko to spremenila, vendar tega ne bo, ker se ne bodo srečali", je dejal Rosen. Obenem je izrazil upanje, da bo obisk papeža Frančiška "navdihnjena duhovna podpora za mir in spravo" v Sveti deželi.