Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Glasba je čudovita zato, ker združuje fizično in metafizično, nadstvarno ...

Radijski utrip | 19.01.2014, 16:21

Petkov zabavni večer je spet prinesel glasbene goste, ki so muzicirali v živo pred našo zvesto studijsko publiko. Tokrat smo spoznavali zasedbo VOX ARSANA. Skupina velja za enega najbolj prepoznavnih džez – soul kvartetov v Sloveniji in širše. Člani zasedbe so nas popeljali skozi moderni swing, začinjen s čutnostjo soula, s harmonijami in ritmi džeza ter barvitostjo večglasnega petja. Zasedba VOX ARSANA se je predstavila že na mnogih domačih in tujih odrih, sodelovala z mnogimi priznanimi glasbeniki ter se izpopolnjevala pri svetovno priznani vokalni džez zasedbi New York Voices. Ena od dragocenih posebnosti glasbenega Petkovega zabavnega večera je ta, da ob glasbi tudi poklepetamo z ustvarjalci ter jih tako bolje spoznamo.

Ana Delin je profesorica pedgogike in teologije, po študiju klavirja pa se je posvetila še študiju petja. Je tudi specialistka za pomoč z glasbeno umetnostjo. Kaj to pomeni? „Glasba ima nedvomno zelo veliko moč. Na nas lahko deluje tako na psihični kot tudi čisto na fizični ravni, v nas sproža določene procese ter premika in spreminja. Nedvomno na nek način lahko tudi zdravi ...“

Teja Letonja je svojo glasbeno pot začela z učenjem klavirja, nadaljevala pa s študijem najprej klasičnega, nato pa džez petja. „Zelo rada imam klasično glasbo, prepevala sem samospeve, operne arije in slovenske ljudske pesmi. Pri teh sem začela improvizirati in kmalu me je potegnilo v džez. Pravzaprav se je v določenem trenutku nenadoma sprožilo nekaj, kar sem nosila v sebi ... Kot bodoči pravnici mi glasba pomaga vzpostavljati ravnovesje med strogim svetom dejstev in tistim umetniškim, kar krasi naše življenje ...“

Mladen Delin je pianist, vokalist, producent in aranžer. „Ne boste verjeli, ampak s klavirjem sem se prvič srečal šele pri 21-ih. In bilo je usodno. Očaral me je in nenadoma mi je bilo jasno, kaj želim početi v življenju. Potem se je začela trda pot študija in neskončnih vaj ter izpopolnjevanja v Londonu, Parizu ter drugod, ob tem pa študij petja in aranžiranja v ZDA ... Vsak človek bi moral odkriti, kaj je tisto, kar ga v življenju napolnjuje, in se temu predati. Pa naj bo glasba, umetnost, ročno delo ali karkoli drugega. Le tako ne zapravimo svojega življenja ...“

Želimir Panić prihaja iz Osijeka in se je zasedbi pridružil pred slabim letom. Je tenorist, ki prepeva tudi v Zboru hrvaške radiotelevizije, ob glasbi pa se ukvarja tudi z grafičnim dizajnom ter slikarstvom. Kako se znajde s slovenščino? „V zasedbi se krasno počutim, lepo smo se ujeli. Ampak zadnjih nekaj mesecev je bilo kar peklenskih, saj sem ponoči sanjal vaše ozke e-je. Pri učenju besedil moram biti zelo pazljiv ... Glasba je čudovita zato, ker združuje fizično in metafizično, nadstvarno ...“

Tom Hajšek spremlja zasedbo kot pianist, sicer pa je učitelj klavirja na Glasbeni šoli Karol Pahor Ptuj. „Pevci imajo neko svojo dinamiko, ki ji mora pianist slediti in jo nadgrajevati. Že sami med seboj se morajo dobro ujeti, nato pa moramo zadihati še skupaj, da res dobro zazveni ...“

Če želite prisluhniti dobri glasbi in izvedeti, kako VOX ARSANA sodeluje z ameriško z grammyji nagrajeno vokalno zasedbo New York Voices, prisluhnite posnetku oddaje v našem radijskem arhivu.

Radijski utrip, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...