Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

Unicef poudarja: Vsak otrok šteje

Svet | 01.02.2014, 14:57

Vsak otrok šteje. To je v letnem poročilu o položaju otrok po svetu poudaril Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef). Ob tem je pozval k večjim naporom in inovacijam pri odkrivanju in odpravljanju razlik, ki najbolj ogroženim od več kot dveh milijard otrok po svetu preprečujejo, da bi v polnosti uživali svoje pravice.

Unicef v tokratnem poročilu omenja pomen dostopnosti podatkov za izboljšanje položaja otrok in odkrivanje razlik med njimi. Vodja analitičnega sektorja Tessa Wardlaw meni, da so omogočili rešitev in izboljšanje življenja milijonov otrok, še posebej najbolj prikrajšanim. Kot je dodala, je nadaljnji napredek mogoče le, če vemo, kateri otroci so najbolj prikrajšani, kje dekleta in fantje ne hodijo v šolo, kje divjajo bolezni in kje nimajo osnovnih sanitarij. "Velikanski napori so potrebni za resnično zagotavljanje visoke kredibilnosti in kakovosti podatkov."

Unicef zato poziva k večjim vlaganjem v novosti, ki pomagajo odpravljati nepravično izključenost otrok. "Prepričati se želimo, da vlade podatke uporabljajo za izboljšanje položaja otrok in žensk po svetu ter da ti podatki ne ležijo nedotaknjeni na mizah, ampak da so temelj za snovalce politike pri doseganju najbolj ranljivih skupin prebivalstva."

Unicef ugotavlja, da je bil dosežen neverjeten napredek na področju položaja otrok od sprejema konvencije o otrokovih pravicah pred skoraj 25-imi leti. Tako je preživelo približno 90 milijonov otrok, ki bi umrli pred dopolnjenim petim letom starosti, če bi se nadaljevala raven umrljivosti iz leta 1990. Preživeli so predvsem zato, ker je prišlo do izboljšanja dostopnosti cepljenja, zdravstvene oskrbe, vode, higienskih pripomočkov in sanitarij. Zaradi napredka na področju prehrane se je zmanjšala raven zaostajanja v rasti in razvoju zaradi podhranjenosti za 37 odstotkov. Tudi v najmanj razvitih država se je povečala vključenost otrok v izobraževanje.

A podatki v poročilu kažejo tudi na kršitve pravic otrok. Tako je lani približno 6,6 milijona otrok do petega leta starosti umrlo zaradi vzrokov, ki bi jih lahko preprečili. Petnajst odstotkov otrok po svetu je prisiljeno delati. Enajst odstotkov vseh deklic na svetu se poroči, preden dopolnijo 15 let, ogroženo je njihovo zdravje, izobraževanje in varnost. Unicef ugotavlja tudi razlike in neenakosti med otroki, ki kažejo, da pridobitve razvoja niso enakomerno razporejene.

Svet
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.