Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik
Protesti v Ukrajini (foto: Wikimedia)
Protesti v Ukrajini

Ali skušajo oblasti v Ukrajini spodbuditi medverske konflikte?

Svet | 31.01.2014, 15:21

Protestniki v Ukrajini vztrajajo na ulicah. Predsednik države Viktor Janukovič, ki je trenutno v bolnišnici, je opoziciji očital, da namerno stopnjuje napetosti in tako povečuje krizo. A hkrati je prvič priznal, da so oblasti naredile nekaj napak in da bi morale bolj poslušati zahteve ljudi. Da razmere niso pod nadzorom in da vse kaže, da se bo Ukrajina znašla v državljanski vojni, so medtem prepričani številni. Mnogi politični analitiki ob tem dodajajo, da skušajo oblasti zanetiti medverske napetosti. Tamkajšnji katoličani, del pravoslavne Cerkve, ki sodi pod kijevski patriarhat, in velik del protestantov namreč podpira proteste proti diktaturi v Ukrajini. A del pravoslavnih kristjanov, ki sodi pod moskovski patriarhat, podpira proruske oblasti v državi.

Dopisnik katoliške spletne strani Bitno poroča, da se oblasti v Ukrajini vse bolj zatekajo k metodam zastraševanja, montiranim sodnim postopkom, neupravičenim aretacijam, pretepanju in ugrabitvam ljudi, celo ubojem. Pri tem poudarjajo, da le ukrepajo proti skrajnežem, ki ogrožajo stabilnost države.

V katoliških župnijah v Ukrajini zbirajo podporo za protestnike, predvsem za žrtve policijskega nasilja. Katoliški in pravoslavni duhovniki prav tako vodijo molitve v središču protestov na Trgu neodvisnosti v Kijevu, nekateri obiskujejo zapore, da bi sorodnikom priprtih protestnikov posredovali podatke o njihovih bližnjih.

Katoliški škofje v Ukrajini podpirajo mirne proteste ljudstva in njegove zahteve. Na strani protestnikov so tudi kijevski patriarhat in večina protestantov. Oblasti v Kijevu to izkoriščajo za netenje medverskih sporov. Prejšnji teden je skupina pravoslavnih kristjanov, ki sodijo pod moskovski patriarhat, blokirala cerkev svetega Nikolaja v prestolnici. Vlada je sprožila tudi nekatere sodne postopke proti katoliškim duhovnikom. Da temeljijo na lažnih obtožbah, so sporočili poljski in belgijski diplomati ter novinarji. Ker so ta dejstva prišla v javnost, so oblasti postopke ustavile, vendar jih lahko kadarkoli znova zaženejo.

Predstavniki velikega dela verskih skupnosti v Ukrajini pozivajo oblasti, naj spoštujejo ustavo in človekove pravice ter vzpostavijo dialog z ljudmi in opozicijo. Nadškof ukrajinske grško-katoliške Cerkve Sviatoslav Ševčuk je poudaril, da mora vlada v Kijevu končati z represijo in povrniti zaupanje. Ukrajinska škofovska konferenca upa, da bodo oblasti našle mirno rešitev krize. Kot dodajajo, sta v boju protestnikov za pravice in svobodo ljudi v Ukrajini v tem trenutku pomembna molitev in solidarnost.

Svet, Cerkev po svetu
Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija) Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija)

V prometni nesreči je umrl misijonar Danilo Lisjak

K svojemu Stvarniku in Odrešeniku je 74. letu življenja odšel salezijanec duhovnik in misijonar Danilo Lisjak. Skoraj vse svoje duhovniško delo je posvetil misijonski službi v Afriki. 

Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija) Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija)

Misijonar Danilo Lisjak bo pokopan v Sloveniji

Kot pišejo na spletni strani Don Bosko Slovenija, bo misijonar Danilo Lisjak, ki je umrl v prometni nesreči v Ugandi, pokopan v Sloveniji. "Salezijanski inšpektor Peter Končan sporoča, da so se po ...