Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Na pogovorih o Siriji pozitivni premiki, a ljudje še naprej trpijo

Svet | 30.01.2014, 15:24

Na mirovnih pogovorih o Siriji je po štirih dneh zastoja včeraj le prišlo do pozitivnega premika. Kot je povedal posebni odposlanec Združenih narodov in Arabske lige za to državo Lakhdar Brahimi, se je led med med predstavniki opozicije in režima Bašarja Al Asada začel taliti. Prvi krog pogajanj bo končan v petek, ko bosta sprti strani znova sedli za skupno mizo, a večjega napredka še ni pričakovati. Ljudje v Siriji medtem še naprej trpijo.

Predstavniki opozicije v Siriji in režima tamkajšnjega predsednika so v Ženevi končno začeli konkretno govoriti tudi o prehodni vladi. Po včerajšnjem delu pogajanj so sporočili, da bodo morali podrobnosti še uskladiti. V prihodnjih dneh naj bi se tako osredotočili na velikost, odgovornosti in časovni okvir za delovanje prehodnega telesa. A Brahimi ne verjame, da bo v petek, ko se bosta sprti strani spet sešli, prišlo do bistvenega napredka. "Ne pričakujem, da bomo dosegli kaj vsebinskega. Sem pa zelo vesel, da se še vedno pogovarjamo, led se počasi prebija," je povedal novinarjem. Nov krog pogovorov bo stekel čez teden dni.

Nevladna organizacija Human Rights Watch je medtem obtožila Al Asadov režim, da je razdejal več tisoč domov v Damasku in v provinci Hama. Tako naj bi kaznoval skupnosti, ki podpirajo opozicijo. V poročilu piše, da je sirska vlada, ki trdi, da gre za del prizadevanj za ureditev urbanih območij, z buldožerji in eksplozivom z zemljevida izbrisala cele soseske. Organizacija ob tem opozarja, da ta uničenja nadzorujejo vojaki, da pogosto bojevanju na teh območjih med vladnimi in opozicijskimi silami ter da podobnega delovanja niso uspeli zaslediti tam, kjer večinoma živijo podporniki režima.

Razmere še naprej ostajajo kritične v Homsu. V oblegano mesto ne morejo vstopiti človekoljubni delavci, tamkajšnji prebivalci tako ostajajo brez kakršnekoli pomoči. "Blizu nas, oddaljeni manj kot en kilometer, so ljudje, naši prijatelji, ki živijo v zelo težkih okoliščinah. Nimajo namreč več hrane, nimajo skoraj ničesar več. Zdaj je tudi zelo mrzlo, v mestu tudi ni več zdravnikov in nobenih zdravil. Nimajo ničesar," je za Radio Vatikan povedal jezuitski pater Ghassan Sahoui. Kot je dodal, jim ostajata le molitev in upanje. "Moramo upati, ampak je težko. Ni tako preprosto najti rešitve, ki bi zadovoljila vse strani."

Opozicija in vlada bi morali po njegovem na prvo mesto postaviti interes sirskega naroda, ki trpi. "To se ne dogaja samo v Homsu. Skoraj tri milijone ljudi po državi ne dobi nobene človekoljubne pomoči," je pojasnil. Opozoril je še, da bodo mirovni pogovori dolgotrajni, a ljudje ne morejo čakati. Zato želi, da bi strani v teh dneh našli rešitev, ki bi Sircem pomagala zaživeti bolj človeka vredno življenje.

Svet
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...