Opozicija zavrača Janukovičev predlog, protesti se nadaljujejo
Svet | 26.01.2014, 22:49
Kljub temu, da je ukrajinski predsednik Viktor Janukovič opoziciji ponudil vodilna mesta v vladi, je ta zavrnila njegovo ponudbo. V prestolnici Kijev se protesti nadaljujejo, širijo se tudi v druge dele države. Med zahtevami opozicije je tudi izpustitev Julije Timošenko.
Zahteve: odstop Janukoviča, približevanje EU, izpustitev Timošenkove
Več sto protestnikov je v noči na nedeljo v središču prestolnice Kijev zajelo še eno poslopje, konferenčni center Ukrajinski dom, v katerem se je skrivalo približno 200 policistov. Predsednik Viktor Janukovič je sicer na sobotnih pogovorih predstavniku opozicije Arseniju Jacenjuku ponudil mesto premierja, Vitaliju Kličku pa mesto namestnika premierja. A sta ponudbo zavrnila, saj vztrajata pri zahtevah protestnikov, to pa je odstop predsednika in vlade, razpis predčasnih voltev ter preklic zakonodaje, ki prepoveduje javno zborovanje in proteste. "Predsedniku Viktorju Janukoviču sporočamo, da bomo mi določali pogoje, ne on. Ukrajina mora podpisati sporazum z EU," je dejal Jancenjuk. Še bolj oster je Kličko, ki je okrepil proteste proti vladajočim strukturam. Protesti naj bi se po njegovih besedah nadaljevali vse do predsednikovega odstopa. "Če se bo Jacenjuk odločil prevzeti položaj, bo sprejeta odločitev o odstopu vlade," je še pred zavrnitvijo predloga dejala pravosodna ministrica Olena Lukaš. "Predsednik je prepričan, da bo sodelovanje z opozicijo pripomoglo k enotnosti države in izvedbi nujnih reform," je dodala.
Janukovič je privolil tudi v pomilostitev tistih pridržanih, ki niso zagrešili večjih kaznivih dejanj in oblikovanje delovne skupine, ki bo pripravila popravke ustave za širša vladna pooblastila. Jacenjuk je na drugi strani poudaril, da je za njegovo stranko Domovina v ospredju predvsem približevanje Evropski uniji. Med zahtevami je izpostavil tudi izpustitev opozicijske voditeljice Julije Timošenko.
Papež moli za dialog in mir v Ukrajini
H konstruktivnemu dialogu ter k izogibanju kakršnemukoli nasilju je pozval tudi papež Frančišek. Zagotovil je svojo molitev in bližino z vsemi, ki so v spopadih izgubili življenje in za njihove domače. »Upam, da se bo razvil konstruktiven dialog med ustanovami in civilno družbo, da se bodo iognili uporabi nasilnih dejanj. Naj v vsakem srcu prevladuje duh miru in prizadevanje za skupno dobro,« je dejal po nedeljski molitvi na Trgu sv. Petra.