Švicarsko mesto Davos
Sporočilo papeža Frančiška za Forum v Davosu: etični pristop k ekonomiji za zagotovitev skupnega dobrega in človekovega dostojanstva
Svet | 22.01.2014, 15:39
Človekovo dostojanstvo, ekonomija v službi skupnega dobrega, družbeno vključevanje, boj proti lakoti ter pozornost do beguncev, so osnovne teme sporočila, ki ga je papež Frančišek poslal na svetovni ekonomski forum, ki do 25. januarja poteka v Davosu v Švici.
V dokumentu, naslovljenem na izvršnega predsednika Foruma, Klausa Schwaba in ki ga je prebral kardinal Turkson, predsednik Papeškega sveta za pravičnost in mir, je papež Frančišek zaželel, da srečanje postane "priložnost za bolj poglobljen razmislek o vzrokih svetovne ekonomske krize".
Sveti oče nadalje v dokumentu piše, da se je zmanjšalo število revnih oseb, vendar to ne zadostuje, saj še vedno obstaja zelo razširjeno družbeno izključevanje. Tudi danes velik del moških in žensk živi v vsakodnevni negotovosti, s pogosto dramatičnimi posledicami. Zato morata politika ter ekonomija začeti pospeševati "vključevalen pristop, ki jemlje v obzir dostojanstvo vsake človeške osebe in skupno dobro".
Papež Frančišek nadalje piše, da "ne smemo dopuščati, da vsak dan na tisoče oseb umre zaradi lakote, kljub temu, da so na razpolago ogromne količine hrane, ki se jih pogosto enostavno zavrže". Sveti oče nadalje poudarja, "da nas ne smejo pustiti ravnodušnih številni begunci, ki iščejo boljše pogoje za minimalno dostojno življenje in ki ne samo, da ne najdejo gostoljublja, ampak gredo med nečloveškim potovanjem pogosto smrti naproti. Zavedam se, da so to močne besede, celo dramatične, vendar z namenom, da poudarijo in tudi izzovejo Forum za spremembe. To, kar je potrebno, je prenovljena ter resnična odgovornost, ki se razteza na vse, da bi bolj učinkovito služili skupnemu dobremu ter omogočili, da bi bile dobrine tega sveta bolj dostopne vsem".
Papež Frančišek je z besedami Benedikta XVI. iz okrožnice Caritas in veritate (Ljubezen v resnici) nadalje poudaril, da pravičnost ne sme biti samo ekonomska, temveč mora temeljiti na "presežnostnem pogledu na osebo, da se s tem doseže bolj pravično porazdelitev bogastva, ustvarjanje priložnosti za delo ter celostno pospeševanje vključevanja ubogih, ki bi preseglo nivo gole pomoči".
Papež Frančišek zaključi sporočilo z močnim pozivom: "Prosim vam, storite tako, da bo bogastvo v službi človeštvu in ne, da mu bo vladalo. Vse to v luči resnično človeške etike, ki jo bodo razširjale poštene ter celostne osebe, prevzete z velikimi ideali pravičnosti, velikodušnosti ter v skrbi za resničen razvoj človeške družine".
Letošnjega 44. foruma v Davosu se udeležuje 2500 oseb, med njimi je okoli 40 predsednikov držav ter vlad. Na srečanju je tudi generalni sekretar ZN, Ban Ki Moon, prav tako predsednik centralne evropske banke, Mario Draghi. Navzoče so tudi številne nevladne organizacije ter različni verski predstavniki tako kristjani, judje in muslimani. Katoliško Cerkev zastopajo, kardinal Peter Turkson, predsednik Papeškega sveta za pravičnost in mir, John Onayeken, nadškof Abuje, glavnega mesta Nigerije, manilski nadškof Luis Antonio Tagle ter dublinski nadškof, msgr. Diarmuid Martin.
Vir: Radio Vatikan