Papež Frančišek medijskim delavcem: Ste v službi skupnega dobrega, v službi resnice
Cerkev po svetu | 18.01.2014, 19:58
"Sodelovanje" je beseda, ki je bila poudarjena v nagovoru papeža Frančiška, namenjenega predstavnikom vodstva in osebja italijanske radiotelevizije (RAI). Avdienca je potekala v dvorani Pavla VI., udeležilo pa se je je okoli osem tisoč oseb, tudi gostje, ki so zastopali sorodne ustanove iz tujine. Še pred srečanjem s svetim očetom so sodelovali tudi pri maši, ki jo je zanje daroval kardinal Angelo Comastri, papežev vikar za Vatikan.
Kot je na začetku svojega nagovora spomnil papež Frančišek, se je današnje srečanje zgodilo v kontekstu 90. obletnice začetka radiofoničnih in 60. obletnice prvih televizijskih prenosov italijanske radiotelevizije. Ti dve okrogli obletnici nudita priložnost za premislek o odnosu med to ustanovo in Svetim sedežem. Na tem mestu je kot ključno besedo papež poudaril »sodelovanje«. Tako preko javnega radia kot preko televizije je italijanski narod vedno imel dostop do besed, in kasneje tudi podob, papeža ter cerkvenih dogodkov. To sodelovanje med italijansko radiotelevizijo in Svetim sedežem se udejanja preko dveh vatikanskih ustanov: Radia Vatikan in Vatikanskega televizijskega centra.
Na ta način, kot je nadaljeval papež Frančišek, je RAI nudil in še vedno nudi svojim uporabnikom možnost, da sledijo posebnim in tudi rednim dogodkom. Med le-temi so na primer bili drugi vatikanski koncil, izvolitve papežev, pogreb Janeza Pavla II., dogodki v svetem letu 2000 ali pa pastoralni obiski papeža v Italiji.
Obdobje velikega razvoja in rasti za RAI so bila petdeseta in šestdeseta leta. Papež Frančišek je spomnil na korake, med katerimi so bili: razširitev prenosov na celo državo, formacija vodilnih v tujini in porast produkcije, tudi verskega značaja. "Tudi z mnogimi drugimi iniciativami je bila RAI tedaj priča procesov spreminjanja italijanske družbe, njenih hitrih preobrazb, in je na poseben način prispevala v procesu jezikovnega in kulturnega poenotenja Italije."
"Zahvalimo se Gospodu za vse to in pospešimo stil sodelovanja," je spodbudil papež Frančišek. "Spominjati se preteklosti, bogate z osvojitvami, pa nas kliče k prenovljenemu občutku odgovornosti za danes in za jutri. Preteklost je korenina, zgodovina postane korenina novih zaletov, korenina sedanjih izzivov in korenine prihodnosti." Pri tem je pomembno iti vedno dalje, je dodal papež. Poklic zbranih na današnji avdienci zatorej ni le informativne narave, temveč tudi formativne; je javna služba, kar pomeni, da je "v službi skupnega dobrega, v službi resnice, v službi dobrote in v službi lepote". RAI sestavljajo različni strokovnjaki: voditelji, novinarji, umetniki, uradniki, tehniki, delavci. Vsi ti vedo, da so del podjetja, ki proizvaja "kulturo in vzgojo", ki nudi "informacije in spektakel", ki v vsakem trenutku dneva dosega velik del Italijanov. "To je odgovornost, ki se ji nosilec javne službe iz nobenega razloga ne sme odreči."
Na koncu je papež Frančišek še opozoril, da je etična kakovost medijev sad pozornih zavesti, ki niso površinske, so vedno spoštljive do oseb, tako do tistih, ki so predmet informacije, kot do naslovnikov sporočila. Vsakdo je tako poklican, da "v svoji vlogi in s svojimi odgovornostmi" skrbi za visoko etično raven in da se izogiba stvarem, ki povzročajo zlo: dezinformacijam, obrekovanju in klevetam. "Ohranjati etično raven," je ponovil papež in jim nato zaželel, da bi v svoje delo vlagali zaupanje in upanje ter ju tako posredovali dalje. Obenem pa tudi, da bi se vedno znali postaviti "v službo človeški, kulturni in civilni rasti družbe".
Vir: Radio Vatikan