Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik

Poleti se bomo spomnili začetka prve svetovne vojne

Slovenija | 07.01.2014, 18:00

Letos bo minilo sto let od začetka prve svetovne vojne. Povod zanjo je bil atentat v Sarajevu 28. junija 1914. Vojna vseh vojn, kot so jo poimenovali takrat, je zahtevala približno devet milijonov žrtev na bojiščih in do 13 milijonov življenj civilistov. V več državah, tudi naši, ob obletnici načrtujejo različne spominske slovesnosti.

Avstro-Ogrska je štiri tedne po tem, ko sta pod streli mladega napadalca Gavrila Principa omahnila prestolonaslednik Franc Ferdinand in njegova soproga Zofija, napovedala vojno Srbiji. Začel se je spopad svetovnih razsežnosti, saj so vojne napovedi med različnimi evropskimi državami kar deževale. Prva svetovna vojna se je končala jeseni 1918 s kapitulacijo Nemčije in razpadom Avstro-Ogrske.

Dejanje Gavrila Principa je bilo zadnja posledica takratnih razmer na stari celini. Že pred prvo svetovno vojno sta se namreč oblikovala dva bloka držav: centralne sile so sestavljale Nemčija, Avstro-Ogrska in Italija, v antanto so sodile Velika Britanija, Francija in Rusija. Italija je ob začetku prve svetovne vojne razglasila nevtralnost, pozneje, točneje spomladi leta 1915, je s podpisom tako imenovanega londonskega sporazuma stopila na stran antantnih sil.

V prvi svetovni vojni je sodelovalo 36 od takratnih 54 držav. Med drugim je znana kot pozicijska vojna, zanjo so značilni spopadi na frontah. Potekali so na zahodni, vzhodni, balkanskem bojišču in italijanski fronti.

Na slovenskem narodnem ozemlju je znotraj slednje potekala soška fronta. Bila je prizorišče največjega spopada na gorskem območju v zgodovini človeštva in največji spopad na našem ozemlju sploh. Kako je prva svetovna vojna vplivala nanj? Zgodovinar Andrej Rahten pojasnjuje, da so posledice povezane s pariško mirovno konfernco, ki je sledila. "Ob upoštevanju zloglasnega londonskega pakta iz leta 1915 so na pariški mirovni konferenci pri slovenskem dosjeju obveljala dvojna merila. Zmagovite velesile iz obzira do Italije namreč niso dovolile referenduma za slovensko etnično ozemlje, ki si ga je hotela prisvojiti Italija, čeprav so ga delegati Kraljevine SHS zahtevali. In obratno: čeprav so jugoslovanski delegati nasprotovali plebiscitu na Koroškem, so zavezniki podprli Avstrijce in omogočili razpis plebiscita, ki se je za jugoslovansko stran končal s porazom," je povedal za Slovensko tiskovno agencijo.

V prvi svetovni vojni se je borilo približno 70 milijonov vojakov, devet milijonov jih je padlo. Med njimi je bilo skoraj 35 tisoč Slovencev, piše zgodovinar Renato Podbersič mlajši v letošnjem Mohorjevem koledarju. Velik smrtni davek, predvsem posredno, je prva svetovna vojna zahtevala tudi med civilisti, saj naj bi jih umrlo od 12 do 13 milijonov.

Podbersič tudi piše, da so imeli v času prve svetovne vojne pomembno vlogo duhovniki. Predvsem na podeželju so bili glavni posredniki novice o sarajevskem atentatu, zagotavljali so tudi duhovno oskrbo vojakom. Kot dodaja, so bili med vojaškimi kurati avstro-ogrske vojske številni slovenski duhovniki iz različnih škofij. Znali so namreč po več jezikov, lahko so se jih tudi hitro priučili. Med vso prvo svetovno vojno je bilo vpoklicanih približno 150 vojaških kuratov slovenskega rodu iz različnih škofij. Spopadi so zahtevali smrtni davek tudi med njimi.

Slovenija, Svet
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...