Papež Frančišek med jutranjo sveto mašo: Preženimo malike iz svojega življenja, ki nas oddaljujejo od Božje ljubezni
Cerkev po svetu | 06.06.2013, 19:50
Vsak med nami živi majhne in velike idolatrije; a pot, ki vodi k Bogu, gre k njemu samo preko ljubezni, kot nas je učil Jezus. Tako je zatrdil papež Frančišek med današnjo jutranjo mašo v Domu sv. Marte. Ob svetem očetu so somaševali trije nadškofi: Jose Vitti iz Brazilije, Juan Segura iz Španije in Chirayath Anthony iz Indije. Bogoslužja so se udeležili tudi zaposleni v vatikanski apostolski knjižnici in skupina zaposlenih laikov na lateranski univerzi.
V današnjem Markovem evangeliju beremo o pismouku, ki Jezusa vpraša: "Katera je prva med vsemi zapovedmi?" Kot je Frančišek dejal med pridigo, pismoukov namen morda ni bil tako nedolžen. Daje namreč vtis, da hoče Jezusa preizkusiti, če ne celo nastaviti mu zanko. Jezus mu odgovori: "Poslušaj, Izrael, Gospod je naš Bog, Gospod edini," s čimer pismouk soglaša. Jezus mu na to odvrne: "Nisi daleč od božjega kraljestva." In na ta Jezusov odgovor je papež Frančišek usmeril pozornost med jutranjo pridigo in opozoril na nevarnost idolatrije, malikovalstva. S trditvijo "nisi daleč" je po papeževih besedah Jezus hotel reči pismouku: "Dobro poznaš teorijo, a še vedno ti manjka določena razdalja do Božjega kraljestva." To pomeni, da mora še prehoditi pot in zapoved spremeniti v realnost, da bo torej izpoved Boga postala hoja življenja.
"Ni dovolj reči: Verujem v Boga, Bog je edini Bog. To je sicer dobro, a kako živiš to pot življenja?" je zastavil vprašanje papež Frančišek in posvaril, da lahko govorimo: Gospod je edini Bog in ni drugega razen njega, a obenem pa živimo kot da on ni edini Bog in imamo tudi druga božanstva. "Obstaja nevarnost idolatrije," je opozoril papež, "idolatrije, ki nam jo prinaša duh tega sveta." Jezus je glede tega bil jasen in je duha sveta odločno zavrnil. Pri zadnji večerji je Očeta prosil, naj nas obvaruje pred duhom sveta, kajti ta nas vodi v idolatrijo, malikovalstvo.
Vsak med nami ima svoje skrite malike, je pojasnjeval papež. Pot, ki vodi bliže k Božjemu kraljestvu, pa pomeni tudi to, da te skrite malike odkrijemo. Moramo jih poiskati in jih uničiti. Edina pot, po kateri sledimo Boga, je pot ljubezni, ki temelji na zvestobi. "Zvestoba od nas zahteva, da preženemo malike, da jih odkrijemo; skriti so v naši osebnosti, v našem načinu življenja. Ti skriti maliki povzročajo to, da nismo zvesti v ljubezni." Ko apostol Jakob trdi, da kdor je prijatelj sveta, je sovražnik Boga, najprej graja z besedo: Prešuštniki! Kajti kdor je prijatelj sveta je malikovalec, ni zvest Božji ljubezni. "Pot, da se ne bi oddaljili, da bi napredovali proti Božjemu kraljestvu, je pot zvestobe, ki je podobna zakonski ljubezni," je poudaril papež Frančišek.
A kljub tem majhnim in ne tako majhnim idolatrijam, ki jih imamo, je nadaljeval papež, kako da ne bi bili zvesti tako veliki ljubezni. Treba je zaupati v Kristusa, ki je popolna zvestoba in ki nas zelo ljubi: "Danes lahko prosimo Jezusa: Gospod, ti si zelo dober, nauči me te poti, da bi bil vsak dan manj oddaljen od Božjega kraljestva; te poti, da bi pregnal vse malike." Sveti oče je dodal, da je to sicer težko, a se tega moramo lotiti: pregnati malika tega sveta, ki hoče iz nas narediti sovražnika Boga. "Prosimo za to milost," je spodbudil papež Frančišek.
Vir: Radio Vatikan