Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Papež Frančišek: Vera pomeni verjeti v Boga, ki je konkretna oseba in ne "bog spray"

Cerkev po svetu | 19.04.2013, 07:26

Vera je dar. Njen izvor je v srečanju z Jezusom, ki je resnična oseba. Tako je zatrdil papež Frančišek med četrtkovo pridigo, ko je zjutraj maševal v kapeli Doma sv. Marte. Bogoslužja se je udeležilo osebje, ki skrbi za varnost v Vatikanu. Papež se jim je za njihovo delo posebej zahvalil. Delajo namreč za skupno dobro in za mir ter si prizadevajo za poštenost misli, moč volje, naklonjenost odkritosti in vedrino.

Sicer pa je sveti oče spregovoril o osebi Jezusa Kristusa. Njegova navzočnost ni neotipljiva, je poudaril. Ni nekaj razpršenega, kar bi se razlivalo naokrog, ne da bi se mogli dobro zavedati, kaj je. Bog je konkretna oseba, je Oče. Vera vanj izvira iz živega srečanja, iz otipljive izkušnje. Marsikdo trdi, da verjame v Boga. A kot se je vprašal papež Frančišek, je vprašanje, v katerega boga verjamejo. Skupaj s konkretnostjo prave vere izginjajo tudi določena prepričanja. Ljudje verjamejo v "razpršenega boga", ki je kot nekakšen "bog spray" in se nahaja vsepovsod, a se ne ve, kaj je. "Mi pa verjamemo v Boga, ki je Oče, Sin in Sveti Duh. Verjamemo v Osebe in ko govorimo z Bogom govorimo z Osebami: ali govorim z Očetom ali govorim s Sinom ali pa govorim s Svetim Duhom. To je vera."

Papež Frančišek
Papež Frančišek © CTV
Tako je poudaril papež in nadaljeval, da najti in poznati Jezusa predstavlja dar, ki ga poklanja Bog. Na nas je, da potem nadaljujemo pot. Po tej poti seveda hodimo obremenjeni z lastnimi stvarmi, saj smo vsi grešniki, je spomnil Frančišek. V našem življenju je vedno kaj, kar ne gre, toda Gospod nam odpušča, če ga prosimo za odpuščanje. Tako gremo lahko vedno naprej, ne da bi izgubili pogum. Kdor ima vero, ima večno življenje, je še dodal papež Frančišek. Nato je sklenil z besedami:

"To je radost vere, radost srečanja z Jezusom, radost, ki nam jo lahko da le Jezus, radost, ki podarja mir: ne tistega, ki ga daje svet, ampak tistega, ki ga daje Jezus. To je naša vera. Prosimo Gospoda, da bi rastli v tej veri, v veri, ki nas naredi močne in vesele – v veri, ki se vedno začne s srečanjem z Jezusom in se vedno nadaljuje v življenju z majhnimi vsakdanjimi srečanji z Jezusom."

Frančišek: Cerkev naj ne bo le varuška, ki skrbi za otroka, dokler ta ne zaspi

Moč krsta kristjane spodbuja k pogumnemu oznanjevanju Kristusa, četudi brez gotovosti in med preganjanji. Tako pa je zatrdil papež Frančišek med sredino jutranjo mašo v Domu sv. Marte, katere so se udeležili zaposleni v vatikanski banki.

Prva jeruzalemska krščanska skupnost je živela v miru in ljubezni, dokler se niso po mučeništvu sv. Štefana začela nasilna preganjanja. Takšen je po papeževih besedah način življenja Cerkve: med mirom in preganjanjem. V zgodovini se ponavlja vedno znova, saj je to tudi "Jezusov način". Mnogi kristjani so po začetku preganjanja odšli drugam, zapustili so svoje domove in s seboj vzeli le malo stvari. Imeli niso nobene gotovosti. Hodili so od kraja do kraja in oznanjali Besedo. Njihovo edino bogastvo je bila vera. To so bili preprosti verniki, je nadaljeval papež Frančišek. Krščeni se bili komaj kakšno leto poprej. A vseeno so imeli pogum za oznanjevanje.

Papež Frančišek
Papež Frančišek © CTV
Ta apostolski pogum jim je dajala moč krsta. Frančišek se je vprašal, če imamo tudi mi danes to moč, oziroma če verjamemo, da krst zadostuje za oznanjevanje. Pogosto se zapiramo v lastne misli in se prepričujemo, da biti kristjani pomeni prejeti krst, birmo, prvo obhajilo. S tem naj bi bila naša "osebna izkaznica" kristjanov urejena. Pri tem pozabljamo na moč Svetega Duha, ki vodi naprej.

Potrebno je biti zvest Duhu, da bi oznanjevali Jezusa z življenjem, pričevanjem in besedami. Le kadar je tako, Cerkev postane "Mati Cerkev, ki rojeva otroke". V nasprotnem primeru pa je zgolj "varuška, ki skrbi za otroka, dokler ta ne zaspi". Papež Frančišek je spomnil na primer preganjanja na Japonskem v 17. stoletju. Ko so se misijonarji v državo vrnili po dvestotih letih, so našli urejene krščanske skupnosti. Te so preživele zahvaljujoč prizadevanju krščenih.

V tem je torej odgovornost našega krsta: vsi krščeni naj bi oznanjevali Kristusa in tako vodili Cerkev naprej. Biti kristjan ne pomeni narediti kariere kot odvetnik ali zdravnik. Biti kristjan je "dar, ki nam z močjo Duha omogoča iti dalje v oznanjevanju Jezusa Kristusa".

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...