
Kmetijski minister mag. Dejan Židan
Židan na obisku v Pomurju
| 03.04.2013, 14:57
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan se danes s sodelavci mudi na regionalnem obisku v Pomurju. Glavna tema pogovorov so bili načrti za večjo poplavna varnost in s tem povezani ukrepi na področju vodne infrastrukture.
V Pomurju se te dni srečujejo z rekordno visoko podtalnico, zemlja je napita, na njivah se pojavlja stojna voda, vodotoki so polni in to botruje škodi na posevkih ozimnih žit, ki je po trditvah strokovnjakov Kmetijsko gozdarskega zavoda Murska sobota že med 30 in 40 odstotna.
Minister Židan je ob današnjem prvem regijskem obisku napovedal ustanovitev direktorata za vode, ker je kohezijskih sredstev za ureditev vodne infrastrukture premalo, pa so v teku tudi aktivnosti za pridobitev posojila Evropske banke za obnovo in razvoj. Iz tega naslova naj bi zagotovili približno 600 milijonov evrov in z njimi v prihodnjih letih financirali ukrepe na več kot 60 poplavnih območjih.
"Na žalost je pospeševanje porabe kohezijskih sredstev začel šele minister Bogovič, ampak je kljub vsemu še izrazito dosti tega denarja neporabljenega", je za naš radio dejal minister Dejan Židan. "Tukaj je treba narediti korak naprej, kajti če tega ne naredimo, koristne in potrebne stvari, ki jih v Sloveniji državljanke in državljani potrebujemo, ne bodo zgrajene, po drugi strani pa bomo vplivali na padec gospodarskih aktivnosti. manjka skoraj 1 odstotek BDP."
V Pomurju naj bi v okviru teh ukrepov uredili oskrbo s pitno vodo, posebna prioriteta naj bi bili vsi trije kraki pomurskega vodovoda, vredni kar 150 milijonov evrov. Druga prioriteta pa bo urejanje področja voda.
Židan se je danes v Pomurju že srečal s predstavniki javnih zavodov, obiskal je Pomurske mlekarne in Mlinopek, sprejel peticijo civilne pobude za ukinitev lovišča s posebnim namenom, v nadaljevanju popoldneva pa ga čaka srečanje z zadružniki, obisk na poplavljenih območjih in srečanje z župani in poslanci regije.