Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

VIDEO: Papež Frančišek: Beseda križa je odgovor kristjanov na zlo

Svet | 29.03.2013, 23:07

Potem, ko je papež Frančišek popoldne v baziliki sv. Petra vodil obrede velikega petka, se je pozno zvečer dogajanje preselilo v rimski Kolosej, kjer je bil tradicionalni križev pot. Vodil ga je papež Frančišek, ki je ves čas zbrano spremljal razmišljanja, ki so jih tokrat pripravili mladi iz Libanona pod pokroviteljstvom maronitskega patriarha kardinala Béchare Boutrosa Raïja. Besedila so izražala upanje in hrepenenje narodov Bližnjega vzhoda. Na to je ob sklepu, v kratkem nagovoru, opozoril tudi papež Frančišek.

Papež Frančišek se je v nagovoru po postajah križevega pota, ki ga je spremljalo več deset tisoč romarjev zahvalil vsem, ki so prišli v rimski Kolosej in tudi vsem, ki so dogajanje spremljali preko radia in televizije, posebej je spomnil na bolne in ostarele. „Nočem dodajati številnih besed. To noč mora ostati samo ena beseda in to je: „Križ“. Jezusov križ je beseda, s katero je Bog odgovoril na zlo sveta. Včasih se nam zdi, da Bog ne odgovarja na zlo, da ostaja v molku, v resnici pa je Bog spregovoril, je odgovoril. Njegov odgovor je Kristusov križ. Beseda, ki je ljubezen, usmiljenje, odpuščanje in tudi sodba. Bog nas sodi tako, da nas ljubi, to si zapomnimo! Bog nas sodi tako, da nas ljubi! Če sprejmem njegovo ljubezen sem rešen, če jo zavrnem sem obsojen.“

Sveti oče nam je na veliki petek vsem položil na srce, da Bog ne obsoja, „On samo ljubi in rešuje“. "Dragi bratje in sestre. Beseda križa je tudi odgovor kristjanov na zlo, ki je še vedno dejavno v nas in okrog nas. Kristjani morajo odgovoriti na zlo z dobrim. Tako, da vzamejo nase križ, kakor Jezus.“

Nato je spomnil, da so letos premišljevanja pripravili Libanonci, za kar se jim je iskreno zahvalil. „Iz srca se jim zahvaljujemo za to služenje, predvsem za pričevanje, ki nam ga nudijo. To smo videli, ko je šel papež Benedikt v Libanon. Videli smo lepoto in moč, občestva kristjanov v tej deželi in moč prijateljstva tolikih bratov muslimanov in mnogih drugih. To je bilo znamenje za Bližnji vzhod in za ves svet. Znamenje upanja.“

Ob sklepu nagovora nas je sveti oče vse povabil, da nadaljujemo „ta križev pot v vsakdanjem življenju“. „Hodimo skupaj po poti križa. Hodimo in nosimo v srcu to besedo ljubezni in odpuščanja. Hodimo in pričakujmo Jezusovo vstajenje, ki nas močno ljubi, to je čista ljubezen.“

To je bil prvi križev pot papeža Frančiška v rimskem koloseju. V njem so molili za mlade, družine, prenehanje nasilja, vojn, predvsem pa se osredotočili na težave s katerimi se soočajo ljudje na Bližnjem vzhodu.

Papež Frančišek med križevim potom; Kolosej 2013
Papež Frančišek med križevim potom; Kolosej 2013 © CTV

Papež Frančišek na križevem potu v koloseju
Papež Frančišek na križevem potu v koloseju foto p. Robert Bahčič © p. dr. Robert Bahčič

Križev pot v Koloseju
Križev pot v Koloseju © CTV

Križev pot v Koloseju
Križev pot v Koloseju © CTV

Papež Frančišek; Kolosej 2013
Papež Frančišek; Kolosej 2013 © CTV

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.