Papež na prvo adventno nedeljo: Skupnost vernih je znamenje Božje ljubezni
Svet | 02.12.2012, 14:19 Izidor Šček
Na današnjo prvo adventno nedeljo je Cerkev bogatejša še za enega blaženega. V mestu Kottar v Indiji je bil med blažene prištet Devasahayam Pillai, verni laik, ki je v Indiji živel v 18. stoletju in je Bog njegovo pričevalno življenje okronal z darom mučeništva. O tem je spregovoril papež Benedikt XVI. po današnji molitvi angelovega čaščenja in blagoslovu.
Papež Benedikt XVI. je na začetku opoldanskega nagovora spomnil, da beseda „advent“ pomeni „prihod“ ali „prisotnost“. V antičnem svetu je označevala prihod kralja ali cesarja v neko pokrajino. Kristjani pa z izrazom „advent“ označujemo prihod Boga in njegovo prisotnost v svetu. Gre za skrivnost, ki zaobjema ves kozmos in zgodovino in obsega dva vrhunska trenutka. To sta prvi in drugi Kristusov prihod. Prvi prihod je učlovečenje, drugi je njegova slovesna vrnitev ob koncu časov. Zato Cerkev Jezusov prihod pričakuje v čuječnosti in dejavnosti. „K temu nas danes spodbuja Božja beseda, ki nam govori, kako naj se vedemo, da bomo pripravljeni na Gospodov prihod. V Lukovem evangeliju Jezus učencem pravi: »Varujte se, da vam srca ne bodo obtežena z razuzdanostjo, pijanostjo in življenjskimi skrbmi ... bedite in vsak čas molíte« (Lk 21,34-36). Torej, zmernost in molitev. Apostol Pavel dodaja povabilo k rasti v preobilju ljubezni, s katero naj ljubimo drug drugega in vse … tako da bi Gospod naša srca utrdil, da bodo neoporečna v svetosti (prim. 1 Tes 3,12-13).“
V nadaljevanju je sveti oče dejal, da sredi pretresov sveta ali puščave brezbrižnosti in materializma, kristjani prejemajo odrešenje od Boga in o njem pričujejo z drugačnim načinom življenja. Tako so podobni mestu, ki stoji na gori. „Skupnost vernih je namreč znamenje Božje ljubezni, njegove pravičnosti, ki je „že“ prisotna v zgodovini, ki pa „še ni“ popolnoma uresničena. Zato jo je treba vedno pričakovati, zanjo prositi in potrpežljivo in pogumno iskati.“
Opoldanski nagovor je papež Benedikt XVI. sklenil z mislijo na Marijo, ki v polnosti uteleša duha adventa, za katerega je značilno poslušanje Boga, globoka želja izpolnjevati njegovo voljo, veselo služenje bližnjemu. Povabil je, naj se ji pustimo voditi, da nas Bog, ki prihaja, ne bi našel zaprtih in raztresenih, temveč bo lahko v vsakem izmed nas vsaj nekoliko razširil svoje kraljestvo ljubezni, pravičnosti in miru.
Ob jutrišnjem mednarodnem dnevu pravic ljudi s posebnimi potrebami je nato sveti oče še spomnil na temeljno in neprecenljivo vrednost človeške osebe. Te ne more ogroziti še tako velika fizična ali psihična omejitev. Cerkvene skupnosti, kakor tudi civilne oblasti, je spodbudil k posebni pozornosti do teh naših bratov in sester.