Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak

Tomc: Slovenija ima zadnjo priložnost, da sama izpelje reforme

Slovenija | 26.09.2012, 19:19

V tokratnem sredinem pogovoru na Radiu Ognjišče smo gostili poslanko SDS in podpredsednico državnega zbora Romano Tomc. Predstavila je svoj pogled na pokojninsko reformo, ki jo mora državni zbor po njenih besedah sprejeti do konca leta, opozorila je na slabo stanje v bančnem sektorju ter odgovorila na vprašanje, kakšno je sodelovanje med opozicijo in koalicijo. Ni pa šlo mimo vprašanja službenih potovanj poslank in poslancev. „V sedanjem trenutku je potrebno biti tudi na tem področju zelo racionalen.“

Romana Tomc je dejala, da ni potrebno preveč dvigovanja prahu okrog pokojninske reforme, saj je ta nujna za stabilizacijo pokojninskega sistema. „Vsi vemo, da je pokojninska reforma nujna, če želimo ohraniti stabilen pokojninski sistem, če želimo, da bo ta vzdržale in seveda, če želimo, da bodo upokojenci čez nekaj let sploh še prejemali pokojnine. Reforma, ki jo pripravlja minister Vizjak je prijazna do, tako zavarovancev na eni strani, in do upokojencev na drugi strani.“ Tomčeva poudarja, da je predlagana reforma bistveno drugačna od tiste, ki je bila predstavljena v času prejšnje vlade in je padla na referendumu. „Pri Pahorjevi reformi, ki je predvsem jemala in podaljševala upokojitveno starost in dvigala osnovo za prispevke na vseh področjih, je bilo čutiti eno samo zaostrovanje,“ meni poslanka SDS in dodaja, da predlagana reforma veliko daje. „Veliko daje v smislu transparentnosti, zaupanja v sistem in v smislu očiščenja pokojninske blagajne. Menim, da so to trije elementi, ki so bistveni za pokojninski sistem.“

Veliko polemike je bilo okrog t.i. informativnega izračuna, ki ga poslanka Tomčeva pozdravlja, saj bo prinesel, predvsem pri mladih, veliko stimulacije. „To je nek navidezni račun na katerem bo lahko vsak zavarovanec, vsak hip, pogledal, koliko osnove je bilo obračunane, koliko prispevkov je na ta račun plačal in kakšno pokojnino lahko pričakuje. To ni švedski način, ki se ga vsi bojijo, čeprav osebno še vedno zagovarjam in menim, da je ta način dober in da je vzdržen in da bi bil odličen sistem tudi za Slovenijo, vendar v tem hipu čas ni primeren za njegovo uvedbo, morda enkrat v prihodnje. Ta hip bodo informativni izračun prinesli veliko preglednost in seveda namenjeni so temu, da bodo mladi videli koliko prispevkov se je zbralo na njihovem računu in tako imeli večjo motivacijo, da verjamejo v ta pokojninski sistem in da pošteno vplačujejo svojo delovno dobo."

Tomčeva trdi, da so potrebne tudi ostale reforme, poleg zdravstvene tudi delovno pravna. „Delovnopravno področje je eno izmed področij, kjer Slovenija najbolj zaostaja za drugimi državami in seveda je to pomembno predvsem zaradi tega, ker to hromi gospodarsko aktivnost. Hromi slovenske delojemalce in seveda hromi tiste oziroma odvrača tiste mogoče potencialne tuje vlagatelje, ki bi sicer želeli vlagati v Slovenijo.“ Tomčeva verjame, da naša država z reformami lovi zadnji vlak. „To je dejansko tista priložnost, ki je ne smemo zamuditi, kajti edino sedaj imamo še priložnost reforme delati sami,“ je opozorila poslanka SDS in dodala, da si Slovenija tega, da ji reforme diktira nekdo drug, ne sme privoščiti. „Zato je ta trenutek res tisti zadnji, ko moramo stopiti skupaj, ko moramo podpreti reforme, ko je seveda še čas, da se okoli nekaterih rešitev, kjer se še razhajamo uskladimo in seveda naj izrazim tudi upanje in prepričanje, da nam bo to uspelo.“

Slovenski bančni sistem je v slabem stanju

Tomčeva je v nadaljevanju opozorila tudi na slabo stanje v bančnem sistemu. „Slovenski bančni sistem je v slabem stanju, je pa tukaj potrebo razlikovati med posameznimi bankami. Ni celotni bančni sistem v razsulu, niso vse banke v težavah, predvsem sta v največjih težavah največji banki, NLB in NKBM,“ je dejala Tomčeva. „Kar nas lahko vse skrbi je to, kaj se je v teh bankah v državni lasti, dogajalo v preteklosti, da so danes v takšnem stanju kot so.“

Poslanka SDS bi si želela, da bi informacije o tako slabih bilancah slovenski bank prišle v javnost prej, saj bi tako lahko že prej začeli z reševanjem stanja. „Z ukrepi, ki so sedaj pred nami in jih bomo obravnavali na septembrski seji, bomo poskušali bančni sistem do neke mere sanirati in osvoboditi banke slabih kreditov, da bodo končno začele delati tisto čemur so pravzaprav namenjene, kreditiranju gospodarstva. Da bo gospodarstvo dobilo nov denar, svež zagon, da bodo lahko investirali in da bodo na ta način nastajala nova delovna mesta,“ je povedala. Prepričana je še, da je potrebno za slabo poslovanje iskati odgovornost tako pri vodstvih bank kot politiki, ni pa izključila Banke Slovenije. „Banka Slovenije ima pri tem zelo pomembno vlogo, saj je najvišji regulator na bančnem trgu. Seveda razumem, da se v konkretne kreditne posle banka ne more vtikati pa vendarle, mi smo signale od Banke Slovenije, da je z našim bančnim sistemom nekaj hudo narobe, uradno dobili šele pred kratkim in v tem smislu mislim, da je tudi Banka Slovenije precej zamudila, da bi bilo možno in potrebno na to opozoriti že prej.“

Pri potrditvi zavez jih zmanjka

V nadaljevanju je Tomčeva ponovila, da je potrebno pred vstopom Hrvaške v Evropsko unijo rešiti vprašanje varčevalcev Ljubljanske banke. Na vprašanje o sodelovanju koalicije in opozicije pa dejala, da jo moti, da se na delovnih skupinah z opozicijo uskladijo, na sejah pa so njihove odločitve drugačne. „Ko pridejo tik pred trenutek, ko bi bilo te zaveze in rešitve, ki so jih prej potrdili sprejeli, jih zmanjka. To je velika težava.“ Meni, da je opozicija usklajena predvsem takrat, ko je potrebno nasprotovati predlogom koalicije. „Koalicija zaenkrat deluje zelo dobro, najbrž v tem trenutku mnogo bolje kot nekaj meseci.“

Službene poti imajo zelo negativen prizvok

Na vprašanje trošenja davkoplačevalskega denarja v primeru službenih potovanj poslank in poslancev pa je podpredsednica državnega zbora Romana Tomc dejala, da je to pomembno vprašanje, nikakor pa ne ključno, saj se mediji ukvarjajo zgolj s tem, ne pa z bistveno bolj pomembnimi temami kot sta gospodarsko stanje in bančni sistem. „Službene poti imajo zelo negativen prizvok. Oporekam temu, da so vse službene poti nek parlamentarni turizem, kar smo imeli priložnost slišati, absolutno temu ni tako. Je pa res, da je treba v sedanjem trenutku, ko je situacija takšna kot je, biti tudi na tem področju zelo racionalen.“

Vabljeni k poslušanju pogovora z Romano Tomc, ki je predstavila tudi svoj pogled o tem, kakšen mora biti podpredsednik države.

Slovenija, Politika
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...