Slavi KoširSlavi Košir

Papež pri avdienci: Liturgija je pogovor z Bogom

Svet | 26.09.2012, 15:27

Papež Benedikt XVI. je današnjo splošno avdienco posvetil liturgiji, ki je prostor srečanja kristjanov z Bogom. Po razmišljanjih o molitvi, kot nam jo prikazuje Sveto pismo, je po njegovih besedah sveta maša dragocen vir naše rasti v molitvi, saj nam preko nje govori Bog in tudi pričakuje naš odgovor.

Osrednje mesto liturgije je poudaril tudi drugi vatikanski cerkveni zbor, ki so ga začeli prav z razmišljanjem o središčnem mestu liturgije. To pa po papeževih besedah ni naključje. S tem so namreč jasno izrazili absolutni Božji primat. Kjer namreč ni odločilen pogled na Boga, vsaka stvar izgubi svojo smer. Temeljno merilo za liturgijo je po besedah Benedikta XVI. njena usmerjenost k Bogu, da bi lahko potem sodelovali pri njegovem delu. Zatem je povezal božje odrešenjsko delo z obhajanjem liturgije. Odrešenje se namreč za nas uresniči prav preko zakramentov evharistije in sprave ter drugih zakramentov, ki nas posvečujejo, je dejal sveti oče. Zato je skrivnost Kristusove smrti in njegovega vstajenja v središču liturgične teologije koncila. "Prva potreba za dobro obhajanje liturgije je ta, da naj bi bila liturgija molitev in pogovor z Bogom; predvsem poslušanje in torej odgovor," je dejal sveti oče. Zato naj bi vstopili v pomen besed, ki nam jih je dal Bog, jih sprejeli v nas in živeli v skladu z njimi. Tako bomo postali Božji otroci, podobni Njemu. Naše srce se mora zato odpreti Božji besedi, naš pogled pa se mora usmeriti h Gospodu, ki je med nami, je še dejal sveti oče.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...