Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Papež Benedikt XVI. se bo v Libanonu srečal tudi z mladimi

Cerkev po svetu | 13.09.2012, 09:55

Papež Benedikt XVI. bo jutri odpotoval v Libanon. Med drugim je na programu njegovega obiska v soboto zvečer tudi srečanje z mladimi. Predvideno je na trgu pred sedežem maronitskega patriarhata v Bkerkeju. Srečanje bo nekakšen svetovni dan mladih v malem in predstavlja enega najbolj pričakovanih trenutkov med papeževim obiskom.

Mladi kristjani v Libanonu in na Bližnjem vzhodu globoko v svojih srcih nosijo dve vrednoti: mir in dialog. P. Toufic Bou Hadir, ki je odgovoren za organizacijo papeževega srečanja z mladimi, je v pogovoru za Radio Vatikan zatrdil, da mladi pričakujejo „glasnika miru“. Nadejajo se, da bo Benedikt XVI. s seboj prinesel „radost upanja Jezusa Kristusa“. To znamenje upanja in miru potrebujejo, saj prebivajo v deželah, ki so ranjene zaradi dolgoletnega nasilja. Poleg tega pa imajo ti mladi tudi osebno izkušnjo sobivanja s pripadniki drugih verstev. Od svetega očeta bi radi slišali spodbudne besede, kako pričevati s svojo vero in vztrajati v tako nemirni regiji kot je Bližji vzhod. Tako imenovana arabska pomlad je žal namreč obdana s krvjo in strahom. Kot je dejal p. Hadir, pa mladi obenem potrebujejo „pomlad srca, pomlad Svetega pisma, pomlad resničnega miru“. Že bl. Janez Pavel II. je pred petnajstimi leti, ko je sam obiskal Libanon, izrekel besede: „Sprememba, ki si je želite v vaši deželi, mora biti predvsem sprememba v vaših srcih.“

Joseph Sawaya, predstavnik Gibanja fokolarov v odboru za pripravo papeževega srečanja z mladimi v Libanonu, pa je za Radio Vatikan med drugim povedal, da mladi poleg miru, ki je seveda na prvem mestu, od obiska svetega očeta pričakujejo „sodobno Cerkev“. Jezus je namreč tudi danes sodoben in mladi pričujejo prav o tem. Želijo pa si, da bi jim pri tem pričevanju Cerkev pomagala.

Obisk Janeza Pavla II. v Libanonu, 1997

Apostolsko potovanje papeža Benedikta XVI. v Libanon bo potekalo po sledeh bl. Janeza Pavla II. Tudi on se je med svojim obiskom leta 1997 srečal z mladimi. Nagovoril jih je z besedami: „Dragi mladi, razumem težnje, ki vas razvnemajo in vašo nepotrpežljivost ob vsakdanjih razmerah, za katere se zdi, da jih ni mogoče spremeniti. Tako odkrivam obraze fantov in deklet, ki z vso vnemo in zaletom svoje mladosti gledajo v prihodnost in prosijo Gospoda, naj jim da moč in pogum.“

"Vaša naloga je,“ je še dejal bl. Janez Pavel II. mladim, „omogočiti vsakemu Libanoncu, da bi lahko sodeloval v družbenem življenju. Tako se bo rodilo novo bratstvo in spletle se bodo trdne vezi, saj je za gradnjo Libanona poglavitno in odločilno orožje ljubezen.“

„Vi, ki ste žejni miru in bratstva in ki imate željo, da bi se vsak dan zavzemali za to deželo, na katero ste globoko navezani,“ tako je mlade Libanonce spodbujal nekdanji papež: „Vi ste poklicani ustvariti Libanon jutrišnjega dne, narediti iz njegove kulturne in duhovne raznolikosti enoten narod. Eden izmed sestavnih delov, ki gradijo edinost v okrilju nekega naroda, je smisel za dialog z vsemi brati. Daleč od oddaljevanja oseb med seboj, je ta temeljna drža odprtosti med bistvenimi moralnimi elementi demokratičnega življenja in med osnovnimi orodji za razvoj solidarnosti, za ureditev družbenega tkiva in za nov zagon narodovega življenja.“

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...