Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

Zver proti "Združenim državam Evrope"

Slovenija | 14.07.2012, 10:59

Predsedniški kandidat Milan Zver je na okrogli mizi, ki sta jo Zbor za republiko in iniciativa Združujemo za prihodnost včeraj organizirala v Kopru, poudaril, da je proti spremembam Evropske unije v smeri "supradržave". Opozoril je, da se samostojnost danes določa na gospodarskem in finančnem področju in da Slovenija ne sme sesti na voz, ki ga vlečejo drugi. Dogodka sta se udeležila tudi generalni konzul Slovenije v Trstu Dimitrij Rupel in nekdanji veleposlanik v Zagrebu Milan Orožen Adamič.

Evropa se po mnenju predsedniškega kandidata Milana Zvera trenutno sooča z dilemo, ali bo iz krize odšla v smeri večje integracije oziroma supradržave ali bo ostala zveza držav. "Sem proti temu, da se na ravni EU ustvari neko supradržavo. Potrebujemo več Evrope v EU, a ne pretirano več Evrope, " je poudaril Zver na včerajšnji okrogli mizi Zbora za republiko in Iniciative združujemo za prihodnost v Kopru. S temi besedami predsedniški kandidat SDS posredno oporeka protikandidatu Borutu Pahorju, ki se vneto zavzema za idejo Združenih držav Evrope. Poudaril je še, da je za Slovence "ključno, da se ne usedemo na voz, ki ga vlečejo drugi, ampak da sami prispevamo svoj delež". Zver meni, da se suverenost države danes določa na gospodarskemu in finančnem področju, Slovenija pa si izgube samostojnosti ne bi smela privoščiti. Prva priložnost za korak naprej bo po njegovem prihodnji teden ob glasovanju o fiskalnem pravilu. Predsedniški kandidat je sicer v uvodnem delu okrogle mize poudaril, da mora imeti vsaka politika vizijo. "Tako jo potrebujejo tudi ljudje in še zlasti skupnosti, ki potrebujejjo vizijo razvoja oziroma smer, v kateri se gibljejo."

Rupel: Če ne bomo enotno stopili za obrambo svojih interesov, nas bodo drugi prehiteli

Generalni konzul Slovenije v Trstu Dimitrij Rupel je kot pomembno izpostavil, da Slovenija ohrani svoj položaj med Sredozemljem in Srednjo Evropo ter si zagotovi prosto pot do odprtega morja. Dodal je, da ima naša država hude konkurente in da si nekateri omenjenega ne želijo ter zato že pripravljajo obvoz Slovenije prek Avstrije in Italije na eni strani in Hrvaške in Madžarske na drugi strani. Rupel zato pravi, da nas bodo drugi, če ne bomo enotno nastopili v obrambo svojih interesov, prehiteli. Zato pa je treba v slovenski politiki doseči določene spremembe, je še dodal.

Da je pomembno, da Slovenija ohrani skupno vizijo, se je strinjal tudi nekdanji veleposlanik RS v Zagrebu Milan Orožen Adamič. "Mislim, da bi se morali zavedati težavnosti trenutka in časa, v katerem živimo. Moramo se zavedati, da ni prihodnosti v tem, kaj bomo storili eden drugemu, pač pa, kaj bomo znali storiti skupaj," je poudaril. Danes so po njegovem ključna ekonomska, socialna in preživetvena vprašanja. Predvsem pa bi se morali zavedati, da bomo v EU preživeli le toliko, kot se bomo znali sami postaviti zase in uveljaviti lastne interese. Slovenija in Evropa sta po mnenju veleposlanika na ministrstvu za zunanje zadeve Janeza Šumrade trenutno na križišču, ki je potencialno usodno. Šumrada je kot zaskrbljujočo izpostavil odsotnost političnega konsenza med koalicijskimi in opozicijskimi strankami glede "temeljnih reformnih prizadevanj sedanje vlade" in obenem izrazil upanje, da se bodo opozicijske stranke pridružile vladni koaliciji v zadevah, "ki bodo odrejale naš jutri", kot so zlato pravilo in gospodarska sanacija.

Slovenija, Politika
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.