Papež Benedikt XVI. prisluhnil koncertu West-Eastern Divan Orchestra: Glasba je soglasje različnosti
Cerkev po svetu | 13.07.2012, 11:08
„Da bi dosegli mir, si je potrebno prizadevati, treba je pustiti ob strani nasilje in orožje, se zavzemati za osebno in skupnostno spreobrnjenje z dialogom in potrpežljivim iskanjem možnih dogovorov,“ se je po besedah svetega očeta glasilo sporočilo koncerta, katerega mu je v sredo zvečer poklonil West-Eastern Divan Orchestra, pod vodstvom dirigenta Daniela Barenboima.
Koncert je potekal v atriju apostolske palače v Castel Gandolfu. Papež Benedikt XVI. je zbrane na koncu kratko nagovoril. Spomnil je na začetke orkestra, ki segajo trinajst let nazaj, v leto 1999. Ustanovila sta ga Daniel Barenboim in pokojni Edward Said. Porodil se je iz prepričanja in izkušnje, da „glasba združuje osebe onkraj vseh delitev“. Glasba je namreč „soglasje različnosti“. To se zgodi tudi konkretno na začetku vsakega koncerta, ko se glasbila uglasijo med seboj. Iz mnogovrstnosti zvokov različnih instrumentov nastane simfonija. Toda to se ne zgodi samo po sebi. Uresniči se lahko le zahvaljujoč dirigentu in vsakemu posameznemu glasbeniku. Njihovo delo je „potrpežljivo, naporno, zahteva čas in odpovedi“. Potrebno je poslušati drug drugega, se izogibati pretiranemu potegovanju za vodilno vlogo in raje dajati prednost čimboljšemu izidu celote.
Sveti oče se je s temi besedami nanašal tudi na veliko simfonijo miru med narodi, ki ni nikoli povsem dovršena. V tem oziru West-Eastern Divan Orchestra predstavlja pomenljivo pobudo. Gre namreč za skupino, v kateri skupaj igrajo izraelski in palestinski glasbeniki ter tudi glasbeniki iz drugih arabskih držav. To so osebe, ki pripadajo judovski, muslimanski in krščanski veri. Številna priznanja, s katerimi je bil orkester že odlikovan, pa pričajo ne le o njihovi strokovni odličnosti, temveč tudi o njihovi etični in duhovni zavzetosti.
Na vsredinem koncertu je orkester izvedel peto in šesto simfonijo Ludwiga van Beethovna: „Ti dve zelo slavni simfoniji izražata dva vidika življenja: dramatičnost in mir, človekov boj proti sovražni usodi in vedro potopitev v idilično okolje.“ Beethoven je na izpopolnjevanju teh dveh skladb delal skoraj istočasno. Tudi prvič izvedeni sta bili tako kot včeraj skupaj, je poudaril Benedikt XVI. In sicer na nepozabnem koncertu 22. decembra 1808 na Dunaju. Sveti oče se je glasbenikom na koncu zahvalil, da s svojim delom pričujejo o poti dialoga. Spodbudil jih je tudi, da bi „preko vesoljnega jezika glasbe še naprej v svetu sejali upanje miru“.
Kot je v kratkem nagovoru pred začetkom koncerta dejal tudi kardinal Gianfranco Ravasi, predsednik Papeškega sveta za kulturo, so mladi judovski, krščanski in muslimanski člani orkestra živo znamenje treh verstev, prisotnih v Sveti deželi. Združujeta jih tako „vera v enega Boga“ kot tudi glasba, ki je „vesoljni jezik človeštva“. Glasba pa nas spominja, da so „ne glede na vse na svetu še vedno tudi pravičnost, ljubezen in mir“. Če nam Bog še vedno dopušča glasbo, je to „znamenje, da se ni utrudil ljubiti človeštva“.
Koncert je sicer potekal na praznik sv. Benedikta, zavetnika pontifikata sedanjega Petrovega naslednika. Pobudo pa je med drugimi podprl italijanski predsednik, Giorgio Napolitano, ki se je koncerta nato tudi udeležil. S svetim očetom sta se tik pred začetkom kratko srečala, kasneje po koncertu pa sta skupaj večerjala v apostolski palači v Castel Gandolfu.
Vir: Radio Vatikan