Svetišče na La Salletu
9. dan - Počitnikarji poromali k Naši Gospe na La Salette
Slovenija | 24.06.2012, 14:00
Počitnikarji so se na poti iz Španije v Slovenijo ustavili v francoskem Marijinem svetišču La Salette. Deveti dan počitnic so bili torej romarji. Prisluhnili so sporočilu Božje Matere, ki ga je pred več kot 150 leti predala dvema pastirčkoma, naj spoštujemo Gospodov dan in naj ne preklinjamo.
V kraju La Salette se je leta 1846 dvema otrokoma prikazala Devica Marija. Med drugim jima je dejala: "Molite zvečer in zjutraj, četudi le očenaš in zdravamarijo, če ne morete več. Ko lahko, pa molite več." Glavni in odgovorni urednik Radia Ognjišče msgr. Franci Trstenjak je med sveto mašo v tamkajšnjem svetišču dejal, da lahko v vsakih Marijinih besedah čutimo materinsko ljubezen, „ki upošteva našo slabotnost, krhkost in nebogljenost, ki se ozira celo na našo kronično pomanjkanje časa, ko gre za svete reči, in zato tako malo naroča in hkrati dodaja, ko pa le zmoremo, pa naj bo takrat več. In mislim, da smo si lahko enotni v oceni, da opustiti grešni razvadi – opuščanje nedelje in kletvice – ni tako nemogoče in da lahko to prav vsak - z malo dobre voljo in z veliko mero vere, upanja in ljubezni – hitro doseže in uresniči."
"Z našo srečo se nihče bolj ne igra kot mi sami," je še dejal msgr. Trstenjak in dodal, da je od nas samih odvisno, ali jo bomo imeli. "Naj bo zato naš romarski obisk pri La Saletski Gospe iskreni krik srca in duše, ki prosi za Božjo pomoč in Marijino priprošnjo, ki prosi za roki podpore, da bomo resnično uspešni v osebnih prizadevanjih za spoštovanje Gospodovega dne in za brezmadežnost slovenskega jezika, ki ne pozna nobene kletve. Trdno sem prepričan, da se bodo vse mogoče krize, ki jih tako čutimo na lastni koži, začele izgubljati svojo moč, če bomo dali Boga in njegove zapovedi na prvo mesto."
Svoj nagovor je sklenil z besedami: "Naj nas k temu spodbudijo tudi besede blaženega Slomška, ki je postal škof prav v letu Marijinega prikazanja v La Salettu: Vsak narod, vsaka država in vsak človek imajo svoj čas milosti, čas Božjega obiskanja. Blagor mu, kdor spozna čas svojega obiskanja in ga spremeni v svoj blagor... Le tri stvari morejo odvrniti Božje kazni: živa vera, živa ljubezen in čednostno življenje."
V zavetje sv. Janeza Boska
Počitnikarji so pot nadaljevali proti Torinu, ki ima več kot milijon prebivalcev. Mesto je sedež pokrajine, univerze in nadškofije, prav tako je tudi kraj svetnika Janeza Boska. Torino se razprostira na ravnini reke Pad in njenega pritoka Dora Riparia. Obdan je z griči in Alpami. Za mesto so značilne ravne ceste in urejene četrti; znano je kot zelo razgibano središče različnih industrij, predvsem avtomobilske (Fiat).