Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc

Mašniška posvečenja v Cerkvi na Slovenskem

Slovenija | 29.06.2012, 07:20

Cerkev na Slovenskem ima letos sedem novomašnikov: po eden prihajata iz koprske in celjske škofije, ostali pa iz ljubljanske nadškofije. Kot je navada, bodo ob današnjem prazniku sv. apostolov Petra in Pavla v omenjenih (nad)škofijah mašniška posvečenja. Koprski škof Jurij Bizjak pa je primorskega novomašnika posvetil že včeraj popoldne v Logu pri Vipavi. V mariborski nadškofiji, kjer letos nimajo novih duhovnikov, bodo današnji dan še posebej posvetili molitvi za nove duhovniške poklice, njihovo svetost in stanovitnost.

Število novomašnikov upada: leta 2008 jih je bilo 12, leto pozneje 14, leta 2010 kar 15, lani pa 9. letos jih je torej najmanj v zadnje pol stoletja.

Pet letošnjih novomašnikov je iz redovnih skupnosti: frančiškan, salezijanec, lazarist in dva minorita. Celjski škof Stanislav Lipovšek bo danes ob 16. uri v stolnici sv. Daniela v Celju v novomašnika posvetil diakona Ivana Šumljaka iz župnije Zibika. Ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres bo ob 9. uri v stolnici sv. Nikolaja v novomašnika posvetil diakona Matevža Mehleta iz župnije Mengeš. Iz redovnih skupnosti bo posvetil frančiškana br. Jana Cvetka iz župnije Bohinjska Bistrica, salezijanca Gašperja Otrina iz župnije Domžale, lazarista Boruta Poharja iz župnije Selca ter minorita Andreja Sotlerja iz župnije Radovljica. Že včeraj popoldne je bil v Logu pri Vipavi v novomašnika posvečen minorit Andreja Mohorčič iz župnije Vrabče. Povprečna starost letošnjih novomašnikov je 29 let. Zanimiv je podatek, da kar pet novomašnikov v svojem sorodstvu nima duhovnega poklica, večino pa je na to pot spodbudila pozitivna izkušnja domačega župnika, duhovnih vaj in drugih srečanj za mlade.

V mariborski nadškofiji bodo molili za duhovne poklice

Vse župnije mariborske nadškofije so povabljene, da na praznik apostolov Petra in Pavla pripravijo molitveno uro za nove duhovniške poklice, njihovo svetost in stanovitnost ter sveto mašo v isti namen. V mariborski stolnici bo po sveti maši ob 10. uri molitev pred izpostavljenim Najsvetejšim, ki jo bodo vodili molivci iz različnih gibanj, skupin in župnij, mariborski bogoslovci ter redovnice. Ob 19. uri bodo slovesne večernice, ki jih oblikujejo redovnice, zaključek pa bo ob 21. uri s sveto mašo, ki jo bo daroval tamkajšnji nadškof Marjan Turnšek.

Zakaj število duhovnikov upada?

Na odločitev za poklic duhovnika vplivajo osebna vera, okolje, v katerem nekdo živi, in tudi splošno vzdušje v družbi, pravi ravnatelj semenišča v Ljubljani Franc Šuštar, ki meni, da je bila nekoč odločitev za ta poklic morda lažja. „Pri odločitvi za poklic duhovnika je zelo pomembna posameznikova družina. Če posameznik živi v takem okolju, kjer je duhovni poklic cenjen, se precej lažje odloči zanj, kot če ga okoliščine ovirajo,“ pojasnjuje ravnatelj ljubljanskega bogoslovnega semenišča. Po njegovih besedah danes družine pogosto niso več tako zakoreninjene v veri, da bi otroci v njih doživljali globok oseben odnos z Bogom, tudi zaradi manjšega števila otrok pa so starši bolj usmerjeni v to, da bi njihovi otroci imeli svoje družine. Vendar različne afere v Cerkvi in gospodarske polomije na odločitev posameznikov ne vplivajo tako močno, da zaradi tega ne bi vstopili v bogoslovno semenišče, je ocenil. Šuštar dodaja, da težave, ki jih mladi nosijo s seboj, ostajajo enake - v semenišče namreč prihajajo v letih odraščanja, tam pa morajo iz otrok dozoreti v može. Ob tem se soočajo z dilemami, ali bodo zmogli biti oznanjevalci evangelija in voditelji župnije v današnjem času, veliko se pogovarjajo tudi o načinu življenja duhovnika, ki mora ostati neporočen in biti tudi pokoren škofu. Okoli ena tretjina tistih, ki se odločijo za bogoslovje, pozneje odide. Kot pojasnjuje Šuštar, spoznajo, da ta poklic ni za njih, da so imeli morda previsoka pričakovanja ali pa se zaljubijo in živijo drugačno življenje.

Redovniki za mlade pripravljajo različne programe, na katerih posameznike tudi navdušijo za njihov način življenja. Prav tako pa življenje v skupnosti, v kakršnih živijo redovniki, po njegovih besedah za mlade predstavlja večjo gotovost na socialnem in psihološkem področju v primerjavi s škofijskimi duhovniki, ki so največkrat kot posamezniki poslani na župnijo. Tako po Šuštarjevih navedbah tudi v škofijah razmišljajo, da bi v prihodnje več župnij združili v eno pastoralno enoto, v kateri bi bilo več duhovnikov, ki bi pa delali na vseh župnijah enote.

Letošnje slovesnosti novih maš

P. Jan Cvetek (30 let), frančiškan iz Bohinjske Bistrice, bo imel novo mašo 1. julija ob 10. uri. Matevž Mehle (24 let), Ljubljana Mengeš, 1. julija ob 10. uri, p. Andrej Mohorčič (33 let) minorit iz Vrabč 1. julija ob 15. uri. Salezikanec Gašper Otrin bo imel novo mašo 1. julija ob 10. uri v Domžalah, lazarist Borut Pohar v Selcih nad Škofjo Loko 8. julija ob 10. uri, v Tinskem bo slovesnost Ivana Šumljaka 8. julija ob 10.30, sočasno pa bo imel novo mašo tudi p. Andrej Sotler v Radovljici.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.