Pričevanja s papežem
Papež prisluhnil družinam in odgovarjal na njihova vprašanja
Svet | 03.06.2012, 21:00
Sveti oče se je v soboto zvečer pridružil 350 tisočim zbranim v parku Bresso pri t. i. praznovanju pričevanj, enem izmed vrhuncev 7. svetovnega srečanja družin v Milanu. Po uvodnem pozdravu kardinala Ennia Antonellija je papež vstopil v pogovor z navzočimi družinami tako, da je prisluhnil njihovim pričevanjem ter odgovoril na njihova vprašanja.
Najprej je papežu sedemletna vietnamska deklica Cat Tien predstavila svojega očeta Dana, svojo mamo Tao in svojega bratca Binha ter prosila svetega očeta, da pove kaj o svoji družini ter o sebi, ko je bil star toliko kot ona. Sveti oče se je najprej iz srca zahvalil tako njej kakor njeni družini, nato pa je spregovoril o svoji mladosti in svoji družini z besedami: „Za našo družino je bila najpomembnejša nedelja, ki se je pravzaprav začela že v soboto popoldne.“ Papež je nadalje pripovedoval, kako jim je oče že v soboto pripovedoval nedeljska bogoslužna berila iz knjige, ki je bila takrat v Nemčiji zelo razširjena. Tako pripravljeni so v nedeljo šli k sveti maši, pri kateri so večkrat peli mašne dele poznanih skladateljev. Za papeževo družino je bilo pomembno skupno nedeljsko kosilo, kakor tudi petje in glasba, saj so bili glasbena družina. Majhne družinske pozornosti in medsebojna ljubezen so vsem dajali gotovost tudi v težkih časih, da je „dobro biti človek, saj smo videli, da Božja dobrota odseva tako v starših, kakor tudi v nas otrocih.“ Papež je svoj odgovor vietnamski deklici zaključil z besedami: „In iskreno rečeno, ko iščem podobo, kako bo v raju, se mi zdi, da je to čas moje mladosti, mojega otroštva.“
Zaročenca iz Madagaskarja sta svetemu očetu izrazila zaskrbljenost glede neprepričljivih modelov družinskega življenja na Zahodu, kakor tudi preraslih tradicionalnih modelov v Afriki. Ker čutita, da sta ustvarjena drug za drugega in želita svoje življenje usmerjati po evangeljskih vrednotah, sta svetega očeta vprašala po pomenu tako privlačne, a hkrati strah zbujajoče besede 'za vedno', ki si jo ženin in nevesta obljubita pri poroki. Papež je potem, ko je skozi zgodovinski pregled razložil različne modele zakona, usmeril pozornost na pomembnost prehoda pri parih iz zaljubljenosti v zaročenost in nato v poročenost. To čustvo zaljubljenosti se mora prečistiti „na poti razločevanja, ko v vanjo vstopijo še razum in volja. Združiti se namreč morajo, razum, čustvo in volja. Pri poročnem obredu Cerkev ne pravi: 'Si zaljubljen?', temveč 'Hočeš', 'Si odločen'.“ Sveti oče je to zelo lepo orisal z razlago evangeljskega odlomka o svatbi v Kani, ko je zmanjkalo vina, torej zaljubljenosti in je Jezus, dal drugo boljše vino, ljubezen. Zaljubljenost mora namreč rasti in zoreti, da „končno postane ljubezen.“
Štiričlanska grška podjetniška družina je predstavila svojo izkušnjo trdega življenja med gospodarsko in ekonomsko krizo, ko se zdi, da ni več upanja in je zato prosila svetega očeta, naj pove, kaj lahko Cerkev reče ljudem in družinam, ki pred sabo ne vidijo več nobenih možnosti. Papež je odgovoril, da besede pri tem ne zadostujejo, ker je kljub na videz nemogočemu, treba narediti kaj konkretnega. V prvi vrsti politiki ne smejo z namenom, da bodo dobili glasove, obljubati tisto, za kar vedo, da ne bodo mogli uresničiti. Nadalje naj vsak posameznik ali skupnosti skušajo narediti to, kar možno. Kot tretje pa je sveti oče predlagal pobratenje družin iz različnih dežel, ki bi si lahko med sabo pomagale. Odgovor je zaključil z besedami: „Bodite prepričani, jaz in mnogi drugi molimo za vas, vendar ta molitev ni samo izgovarjanje besed, temveč odpira srca Bogu in tako odpira za ustvarjalnost pri iskanju rešitev. Upamo, da nam bo Gospod pomagal, da vam bo Gospod vedno pomagal!“
Mlajša osem članska družina (starša in šest otrok od 2 do 12 let) iz okolice New Yorka, je svetega očeta vprašala, kako najti ravnotežje med nenehnim čezmernim prizadevanjem za ohranitev službe in časom, ki ga družina preživi skupaj. Papež je dejal, da obstajajo podjetja, ki staršem omogočajo prosti čas ob posebnih družinskih priložnostih, kot je rojstni dan. Ob tem je pozval še druge delodajalce, naj začnejo v tej smeri misliti na družine, saj če zaposlenim staršem omogočijo, da sta prioriteti (delo in družina) usklajeni, s tem spodbujajo tako ljubezen do dela kot do lastne družine. Nadalje je sveti oče spomnil na ustvarjalnost pri izkazovanju vsakodnevnih majhnih pozornosti med člani družine ter poudaril pomen nedelje kot prazničnega, dela prostega dneva.
Nadalje je starejši brazilski par, ki sta že dedek in babica ter v poklicu psihoterapevta, pokazal na dejstvo ločitev cerkveno poročenih in ponovno civilno poročenih ter na problem nezmožnosti prijeti odvezo ter sveto obhajilo. Sveti oče je pokazal razumevanje za njihovo trpljenje in nakazal konkretno skrb, ki jo Cerkev posveča tem osebam. Ponovno je pozval naj cerkvene skupnosti omogočijo dobro pripravo na zakrament zakona s posebno pozornostjo na prehod med obdobjem zaljubljenosti in resnično ljubeznijo, ki omogoča trdno odločitev.
Na praznovanju pričevanj pa niso pozabili niti na preizkušene v potresu, ki je pred nekaj dnevi prizadel italijansko pokrajino Emilio. Med video povezavo s šotoriščem v kraju San Felice, kjer se je zbralo nekaj družin z otroki, je sveti oče izrazil sočutje z njihovo bolečino, ki jo doživljajo in zagotovil molitev, da končno prenehajo popotresni sunki. Nadalje je papež dejal, naj bodo prepričani, da niso pozabili na njih in pozval tako Karitas kot druge cerkvene in državne organizacije, kakor tudi posameznike, naj priskočijo na pomoč.
Vir: Radio Vatikan