Podmladek NSi ogorčen nad zlorabo Cicibana
Slovenija | 05.03.2012, 09:58 Petra Stopar
V Mladi Sloveniji – podmladku NSi so ogorčeni nad neokusno referendumsko kampanjo, ki jo vodijo zagovorniki družinskega zakonika. Marčevska številka Cicibana namreč objavlja zgodbico o dveh očkih, ob kateri uredništvo vzgojiteljem in učiteljem v branje priporoča že pripravljen učni program, ki vključuje tudi primere istospolnih življenjskih skupnosti.
„Ana ima dva očka“, se začne zgodbica, ki jo je napisala Maja Lupša za revijo, ki jo berejo otroci, z njimi pa starši in vzgojitelji. Pod zapisom pa pojasnilo, da je za otroke „najbolj pomembno, da imajo ob sebi ljubeče odrasle in varen dom“, ter priporočilo za branje knjige z naslovom Vse naše družine.
V podmladku Nove Slovenije – MSi so prepričani, da so zagovorniki družinskega zakonika „v namene prepričevanja zlorabili revijo in na nek način tudi otroke, saj so številni ob taki vsebini zmedeni“. V Mladi Sloveniji so zaradi takšne neuravnotežene uredniške politike Cicibana zaskrbljeni, saj da so uredniki prestopili mejo nevtralnosti, ko z zgodbo o očkih ravno v času referendumske kampanje kot popolno in srečno družino predstavljajo le istospolno skupnost.
A to še ni vse, opozarjajo v podmladku: „Uredništvo ob zgodbici Očka vzgojiteljem in učiteljem priporoča že pripravljen učni program na tej osnovi, ki ga je dovoljeno razmnoževati v vzgojno-izobraževalne namene. S tem se že na nek način uresničuje opozorilo nekaterih udeležencev v javnih razpravah o družinskem zakoniku, da bodo tovrstne vsebine in idealiziranje istospolnih skupnosti prešli v šolske učbenike in v izobraževalni program.“
Mlada Slovenija zato vse tiste naročnike revije, ki se s propagando družinskega zakonika v tej reviji ne strinjajo, poziva, da se temu uprejo in v znak protesta razmislijo o nadaljnjem naročniškem razmerju Cicibana.
V Založbi Mladinska knjiga, ki izdaja revijo, so se na ogorčenost dela javnosti odzvali s pojasnilom, da zgodbica v nobenem primeru ni imela namena posegati v aktualna dogajanja. Če je kdo razumel drugače, se mu iskreno opravičujejo.
V sporočilu za javnost še dodajajo, da je „revija Ciciban v zadnjih petnajstih letih – tudi na pobudo številnih učiteljev ali mentorjev – objavila veliko zgodb o otrocih iz družin s takimi in drugačnimi težavami (alkohol, nasilje, slaba komunikacija med ločenimi starši …), še mnogo več pa je bilo seveda zgodb o srečnih, dobro delujočih družinah in o zadovoljnih otrocih v njih“.
Tudi v letošnji marčevski številki so, kot trdijo, objavili pet zgodbic, ki govorijo o različnih oblikah odnosov med starši in otroci, s katerimi so želeli pokazati, da lahko otroci živijo v različnih oblikah skupnosti in da je prav, da svojih vrstnikov ne stigmatizirajo, če prihajajo iz okolij, kjer veljajo drugačna pravila kot v njihovi primarni družini. V takem kontekstu je tudi zgodba o deklici z dvema očetoma po mnenju založbe realnost (pa naj se z njo strinjamo ali ne), pravijo. Z njo so hoteli prispevati k spoznavanju različnih oblik skupnosti, s katerimi se lahko v vsakdanjem življenju srečujejo otroci, so še zapisali v Mladinski knjigi.
Komentar na objavo v Cicibanu je prvi že v četrtek zvečer zapisal tudi sodelavec Radia Ognjišče Jože Bartolj. Njegov celoten zapis na blogu si lahko preberete na tej povezavi.
"Bolj kot sem bral, bolj mi je dvigalo pokrovko. »Kakšna indoktrinacija?« sem pomislil in se spomnil na tiste socialistične učbenike, ki so nas opominjali … »kako je v naši domovini lepo biti mlad« in kako smo »mladi pionirji in naši očetje«… (to je veljalo le, če si bil prave politične barve, smo ugotovili kasneje). Dejstvo pa je bilo, da smo bili vsi skupaj ideološko indoktrinirani. Lagali so nam v obraz in se ob tem delali pametne! Niti zardeli niso, nekateri še danes ne. Se pravi, če izrečeš neko trditev in jo dovolj časa ponavljaš, sčasoma postane resnica...," je zapisal Bartolj.