Jože BartoljJože Bartolj
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik

Svetovni molitveni dan žensk

Cerkev na Slovenskem | 02.03.2012, 10:46 Marta Jerebič

V več kot 170 državah po svetu danes poteka molitveni dan žensk na temo Naj prevlada pravičnost. Letos so molitev napisale ženske iz Malezije. V Sloveniji bomo ekumenski dogodek obeležili z bogoslužji po škofijah.

Svetovni molitveni dan žensk je nastal v 19. stoletju, ko so krščanske ženske iz ZDA in Kanade začele z različnimi oblikami sodelovanja v podporo misijonski dejavnosti žensk doma in po svetu.

Svetovni molitveni dan žensk je svetovno žensko ekumensko gibanje, ki goji molitveno dejavnost in stike po različnih državah sveta, prvi petek v marcu pa vsako leto javnost povabi k dnevu skupne molitve. Molitveno bogoslužje vsako leto napišejo ženske iz druge države, ta država pa ob tem postane predmet molitve na dan, ki se začne, ko se zdani nad otočjem Tonga v Pacifiku in se nadaljuje po vseh celinah, dokler se približno 36 ur pozneje ne konča zadnje molitveno bogoslužje dneva na otočju Samoa. Letos so molitev napisale ženske iz Malezije.

Malezija je približno 16-krat večja od Slovenije in je sestavljena iz dveh delov, ki ju ločuje več kot 500 km Južnega Kitajskega morja. Od leta 1957 je neodvisna država, njena oblika vladavine kot ustavna volilna monarhija pa je nekaj čisto posebnega. Glavno mesto Kuala Lumpur leži v zahodni Maleziji na Malajskem polotoku, kjer živi 80 odstotkov prebivalcev. V dosti večji vzhodni Maleziji, ki leži na otoku Borneu, živijo zlasti staroselska ljudstva.

Država ima okoli 27 milijonov prebivalcev, ki imajo različne etnične, kulturne in verske korenine. Islam je v Maleziji državna vera. Vsi Malajci, ki jih je okoli 50 odstotkov, so od rojstva muslimani. Prebivalci kitajskega (23,7 odstotkov) in indijskega izvora (7 odstotkov), staroselci (11 odstotkov) in ljudje drugega izvora (7,8 odstotkov) izpovedujejo budizem, hinduizem, krščanstvo (9 odstotkov) in druge religije. Zanje teoretično velja svoboda veroizpovedi, kljub temu prihaja do konfliktov. Vlada skuša na vse načine vzdrževati enotnost in stabilnost.

Malezija je pokrajinsko čudovita. S svojimi plažami, rodovitnimi ravninami na obalah, tropsko džunglo, hribi in gorami do 4000 m ter biotsko raznovrstnostjo uspešno privablja turiste. Gre za deželo, polno lepot in nasprotij.

V letošnjem bogoslužju so malezijske ženske prikazale oboje, lepe in dobre strani kulturnega in verskega sobivanja ter krivice, ki »vpijejo v nebo«. Besedo so dale Svetemu pismu. Očitajoče tožbe preroka Habakuka kričijo do Boga, hkrati pa krepijo zaupanje v Božjo bližino. Zgodba o vztrajni vdovi in krivičnem sodniku iz Lukovega evangelija pa natančno zadene življenjski položaj malezijskih žensk in številnih ljudi po vsem svetu. »Vidimo, kako so drugačna stališča na političnem in verskem področju pogosto nasilno zatrta. ... Glasovi, ki se dvigajo za pravičnost in resnico, so utišani. Korupcija in pohlep ogrožata tvojo pot resnice, Gospod.« Kristjanom po vsem svetu kličejo 2. marca 2012, naj se zavzamejo za pravičnost, pri tem pa jih spodbuja Jezusova obljuba, ki jo kar šestkrat ponovijo v svojem bogoslužju: Blagor lačnim in žejnim pravičnosti, kajti nasičeni bodo.

V Sloveniji bodo ekumenski dogodek obeležili z bogoslužji v (nad)škofijah po naslednjem razporedu:

že v četrtek, 1. marca 2012, bo v župnijski cerkvi sv. Križa v Rogaški Slatini ob 16.00 predstavitev Malezije ob diapozitivih;

v evangeličanski cerkvi Primoža Trubarja na Gosposvetski ulici 9 v Ljubljani ob 18.00 bo bogoslužje potekalo v slovenskem in nemškem jeziku;

v binkoštni cerkvi na Ciril-Metodovi ulici 1/a v Murski Soboti ob 18.00;

v prostorih evangelijske (binkoštne) cerkve na Industrijski cesti 2/e v Izoli bo ob 18.30 potekala katoliška maša, ob 19.15 pa ekumensko bogoslužje;

v cerkvi Sv. Rešnjega Telesa na Radvanjski ulici 19 v Mariboru ob 18.45;

v kapeli pastoralnega doma v Škocjanu pri Turjaku ob 19.30.

Nabirka ob letošnjem svetovnem molitvenem dnevu žensk bo namenjena vzgoji in preventivi v boju proti aidsu ter preprečevanju trgovine z ljudmi.

Logotip svetovnega molitvenega dneva žensk je nastal leta 1982, ko so bogoslužje pripravile krščanske ženske z Irske. Sestavljen je iz štirih puščic v obliki keltskega križa, ki kažejo v središče s štirih strani neba. Puščice so oblikovane kot štiri klečeče osebe v molitvi, krog pa predstavlja svet in ekumensko edinost, kljub različnosti.

 

 

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...