Jože BartoljJože Bartolj
Miha MočnikMiha Močnik
Tone GorjupTone Gorjup
Nadškof Anton Stres (foto: ARO)
Nadškof Anton Stres

Nadškof Stres s simpozija o spolnih zlorabah: Potrebno je poglobiti našo zahtevo, potrebo, dolžnost po svetosti

Cerkev na Slovenskem | 09.02.2012, 20:04 Petra Stopar

Ozdravljenje žrtev spolnih zlorab mora biti temeljna skrb krščanske skupnosti in mora potekati skupaj z globoko prenovo Cerkve na vseh ravneh, je zapisal papež Benedikt XVI. v sporočilu, namenjenem udeležencem mednarodnega simpozija o spolnih zlorabah mladoletnikov, ki se je danes sklenilo Papeški univerzi Gregoriana v Rimu. Simpozija se je v imenu Slovenske škofovske konference udeležil ljubljanski nadškof in metropolit dr. Anton Stres, ki je ob koncu za Radio Vatikan predstavil simpozij, njegov namen ter praktične sklepe.

„Prva glavna misel je, da je treba biti pri obravnavanju teh zločinov, teh kaznivih dejanj, teh grehov, najprej pozoren na žrtve. Ne ugled Cerkve, niti ne obzirnost do storilca, ampak na prvem mestu mora biti skrb za mladega človeka, ki je bil prizadet,“ je dejal nadškof Stres za Radio Vatikan. Povedal je, da je bilo prav to poudarjeno vseskozi simpozij, ki je nosil naslov V smeri zdravljenja in prenove.

Stres je ob tem poudaril skrb za prenovo cerkvenega življenja. „Med razveseljivimi dejstvi je to, da število prijav, tudi verjetno število dejanj, v zadnjih letih upada. Največje število tega je bilo okrog od leta 1975 do 1980. Kakšni so bili družbeni vzroki za ta širok pojav, vsaj v določenih delih sveta, ni pojasnjeno. Verjetno je tudi povezano s seksualno revolucijo, ki se je po letu 1968 v zahodnem svetu sprožila še posebej v Ameriki in je ta pojav prav gotovo povezan s sedanjo moralo oziroma nemoralo na spolnem področju. Ko gre za to, da se te stvari dogajajo tudi v Cerkvi, je razumljivo to – za krščansko skupnost in za svet – veliko pohujšanje. Nič nam ne pomaga, če se sklicujemo na to, da v Cerkvi teh pojavov ni več kot v drugih sektorjih prebivalstva, verjetno celo manj, ampak to ni dober izgovor, kajti Cerkev in še posebej vodilni ljudje v Cerkvi, duhovniki, smo poklicani k svetosti,“ je pojasnil.

Med temeljnimi držami je omenil čuječnost, transparentnost in opravičilo. O prvi je dejal: „Dogodki, o katerih mogoče niti nismo slišali, da obstajajo, so nas sedaj prebudili in nam narekujejo veliko budnost in skrb.“ Glede volje po transparentnosti je zatrdil: „Nič ne prekrivamo in tudi bi bilo nepravilno, če bi poskušali kaj prikrivati, še posebej, če bi to prikrivanje šlo na škodo tistih, ki so bili žrtve.“ Pri drži poštenosti pa gre po njegovem za „poštenost, da stvari imenujemo s pravim imenom in da potem tudi pošteno ravnamo. Iz tega sledi seveda četrta zahteva, zahteva po pravičnosti, kar pomeni, da so krivci kaznovani in da se žrtvam krivica popravi, kolikor je to mogoče“.

Ko govori o tem, kako krivico popraviti, ima nadškof Stres v mislih „način, da tudi s pomočjo Cerkve lahko pridejo zopet do normalnega življenja, da njihovo življenje ni pokvarjeno zaradi te slabe izkušnje in tudi ne njihovo versko življenje“. Kot dodaja predsednik SŠK, imata tu odločilno vlogo priznanje in prošnja za odpuščanje, „šele potem lahko takšna žrtev odpusti in gre naprej“.

„Za to je potrebna ponižnost in končno, da se v Cerkvi te stvari ne bi ponavljale, oziroma da bi jih čim bolj omejili, je potrebno poglobiti pripravo duhovnikov, pripravo nas vseh za naše pastoralno delovanje in seveda še poglobiti našo zahtevo, našo potrebo, našo dolžnost po svetosti,“ je dejal nadškof Stres.

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba?

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...