Evropski komisar za širitev Štefan Füle
Imenovani trije arbitri s seznama Evropske komisije
Politika | 17.01.2012, 14:55 Petra Stopar
Iz Bruslja so sporočili, da sta se Slovenija in Hrvaška v postopku reševanja mejnega vprašanja dogovorili o imenovanju treh árbitrov, ki jih je predlagala Evropska komisija. Predsednik arbitražnega sodišča bo tako Francoz Gilbert Guillaume, preostala člana pa Nemec Bruno Simma in Britanec Vaughan Lowe.
Dogovor o izbiri preostalih treh od skupaj petih arbitrov so potrdili tudi po današnjem srečanju premierja Boruta Pahorja s predsedniki parlamentarnih strank. Kot je pojasnil Pahor, imenovanje članov arbitražnega sodišča omogoča, da državi zdaj pripravita memorandum, vendar na srečanju o tem po njegovih besedah niso govorili. Dogovorili so se le, da mora biti postopek po eni strani zelo transparenten, po drugi pa gre za pripravo zagovora, ki mora biti do določene mere zaupen, je dodal. Državi morata zdaj formalno imenovati še vsaka svojega arbitra, Slovenija Jerneja Sekolca, Hvraška pa Budislava Vukasa.
Sicer pa so danes razkriti preostali člani sodišča po mnenju Ministrstva za zunanje zadeve RS „odlični mednarodnopravni strokovnjaki, ki imajo bogate izkušnje na področju razsojanja v meddržavnih sporih, vključujoč razmejitvene spore“. Ena od prednosti v takšni sestavi sodišča je tudi geografska zastopanost, ocenjujejo v slovenski diplomaciji. „Vsi trije arbitri namreč prihajajo iz držav članic Evropske unije (Francije, Nemčije in Velike Britanije), njihove države pa so bile stranke v primerih, ki so pomembno zaznamovali prakso razmejevanja na morju.“ Ministrstvo pričakuje, da bodo v takšni sestavi zahtevki in argumenti Slovenije ustrezno obravnavani in upoštevani ter da bo arbitražno sodišče odločilo pošteno in pravično.
Evropski komisar za širite Štefan Füle je v pisnem sporočilu dogovor Ljubljane in Zagreba o treh arbitrih označil za „zelo dobrodošel signal za pozitiven razvoj dobrih sosedskih odnosov med državama in tudi za regijo Zahodnega Balkana“, saj po oceni komisarja kaže, da je tudi najtežja vprašanja mogoče rešiti z dialogom in sodelovanjem.