Karl Erjavec
Janković s podporo DeSUS, SD in PS
Politika | 10.01.2012, 14:31 Petra Stopar
Izvršni odbor DeSUS-a se je odločil, da bodo poslanci na sredinem glasovanju v Državnem zboru podprli Zorana Jankovića za mandatarja. Podporo mu je poleg DeSUS-a in Pozitivne Slovenije napovedala še SD. Jankoviću se torej obeta 44 glasov. A to je še vedno premalo, saj je za potrditev potrebna relativna večina, kar je 46. Kam se bo prevesila tehtnica, bo kot kaže najbolj odvisno od glasovanj dveh poslancev narodnih manjšin.
Janković ima torej pri glasovanju za mandatarja napovedano podporo svojih poslancev (Pozitivne Slovenije), SD-ja in DeSUS-a, ki imajo skupaj 44 poslanskih glasov. V preostalih poslanskih skupinah - SDS, Listi Virant, SLS in NSi – za Jankovića ne bodo glasovali.
V DeSUS-u so se po besedah predsednika stranke Karla Erjavca za podporo Jankoviću odločili, „čeprav vemo, da v tem trenutku nima potrebnih glasov“. Mu pa je Janković pred sestankom izvršnega odbora „namignil, da naj bi imel te glasove“.
Toda poslanca manjšin Roberto Batelli in Laszlo Göncz sta že napovedala, da ne bosta tista, ki bi na koncu odločila o končni usodi predlaganega mandatarja in da torej ne bosta predstavljala "jezička na tehtnici". Prav tako so v Virantovi poslanski skupini gotovi v svojo enotnost in napovedujejo, da posamezni poslanci ne bodo glasovali za Jankovića.
Kaj lahko pričakujemo od sredinega glasovanja? Če izbrani kandidat predsednika države Danila Türka na tajnem glasovanju v Državnem zboru ne bo dobil zaupanja, lahko Türk po vnovičnih posvetovanjih v roku 14 dni predloži drugega ali istega kandidata za mandatarja, lahko pa ga predlagajo poslanske skupine ali najmanj deset poslancev. Če tudi po treh krogih glasovanj nihče ne dobi podpore, mora predsednik države državni zbor razpustiti in razpisati nove volitve.
Če Janković ne bo dobil mandatarstva, obstaja tudi možnost nadaljevanja pogajanj za oblikovanje desnosredinske vlade. Neuradno so namreč osnutek koalicijske pogodbe uskladile SDS, Lista Virant, SLS in NSi, ki imajo prav tako v parlamentu skupaj 44 glasov. Za trdno vlado bi potrebovali le še DeSUS in kot je po sestanku še dejal Erjavec: „Če Zoran Janković ne dobi potrebnega števila glasov, je izvršni odbor tudi sprejel sklep, da imata predsednik stranke in pogajalska skupina mandat, da se pogajata z novim, eventuelnim mandatarjem.“
O vprašanju mandatarstva Janeza Janše sinoči v oddaji Odmevi na TV Slovenija ni želel govoriti Gregor Virant. Kot je povedal, tudi Janša „ni idealni, optimalni mandatar“, so pa pogajanja z njim v preteklih dneh nakazala, da bi bilo koalicijo z njim „mogoče podpreti“.