Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Papež v Mehiki in na Kubi od 23. do 28. marca

Cerkev po svetu | 03.01.2012, 10:09 Marta Jerebič

Mehiška in kubanska škofovska konferenca sta objavili podrobnejši program papeževega potovanja v ti dve državi, kjer se bo mudil od 23. do 28. marca. V obeh se bo uradno srečal s predsednikoma države in tamkajšnjimi škofi.

Benedikt XVI. bo med obiskom v Mehiki bival v kraju León na severu države. Tam bo 25. marca tudi osrednji dogodek - sveta maša. Že naslednji dan bo odpotoval na Kubo, kjer bo v mestu Santiago de Cuba daroval sveto mašo za praznik Marijinega oznanjenja. 27. marca se bo mudil v Marijinem svetišču v kraju El Cobre. Obisk na otoku bo sklenil naslednji dan z mašo na havanskem Trgu revolucije.

 

Obisk nadškofije Leon v Mehiki

Delegacija iz Vatikana si je v Mehiki in na Kubi že sredi decembra ogledala kraje, kjer bo imel papež osrednje slovesnosti. Razlog, zakaj so v Mehiki izbrali nadškofijo Leon, je predvsem zdravstvene narave. Prestolnica Mexico namreč leži na več kot 2.200 metrov nadmorske višine, Leon pa okoli 500 metrov niže. Tam je tudi boljše podnebje in manj onesnažen zrak. Zdravniki so zato 84-letnemu papežu odsvetovali, da bi šel v Mexico.

Teme nagovorov

Opazovalci menijo, da bo papež v nagovorih spregovoril tudi o 50.000 mrtvih v mehiški narkomanski vojni, izrazil stališče do problema mamil in do nasilja v Latinski Ameriki. Tudi žrtve spolnih zlorab redovnega ustanovitelja Kristusovih legionarjev, mehiškega duhovnika Marciala Maciela Degollada (1920–2008) si obetajo papeževo jasno besedo. Vatikan je duhovnika leta 2006 suspendiral, glede na njegovo zdravstveno stanje pa se je odrekel cerkvenemu kazenskemu postopku. Maja 2010 je Benedikt XVI. odredil obsežno preureditev legionarjev.

Komercializacija prejšnjih obiskov Janeza Pavla II.

Mehiški škofje ob obisku Benedikta XVI. želijo preprečiti tudi pretirano komercializacijo. Pri zadnjih obiskih Janeza Pavla II. v Mehiki je namreč prišlo do številnih zlorab, tako da so bile papeževe slike celo na vrečkah ocvrtega krompirčka.

Izpustitev zapornikov na Kubi

Iz Mehike bo Benedikt XVI. v ponedeljek, 26. marca, odpotoval na Kubo. Ta je napovedala, da bo pred tokratnim papeževim obiskom na prostost izpustila 2900 zapornikov. Kubanski odbor za človekove pravice in nacionalno spravo je pred dnevi sporočil, da je bilo doslej izpuščenih več kot 2500 ljudi, hkrati pa opozarja, da je vlada za 300 političnih zapornikov celo povečala. V kubanskih zaporih naj bi bilo sicer skupaj med 70.000 do 80.000 ljudi. Za izpustitev političnih zapornikov je v preteklem letu veliko posredovala prav katoliška Cerkev, kubansko državno vodstvo pa za posrednika v teh zadevah sprejema predvsem havanskega nadškofa, kardinala Jaimeja Ortego. Ta je dosegel izpustitev disidentov, ki so jih prijeli v času 'črne pomladi' leta 2003.

Odnosi med Vatikanom in Kubo so 'odlični'

Kubanski veleposlanik pri Svetem sedežu Edoardo Delgado Bermudez je v nedavnem pogovoru za Radio Vatikan poudaril, da se Kuba veseli papeža in da so uradni stiki Havane s katoliško Cerkvijo sedaj odlični. „Za Kubo to pomeni veliko. Del našega naroda je katoliški. Papež ima velik vpliv na javno mnenje po vsem svetu, ga poslušajo. Do njegove svetosti občutimo veliko spoštovanje in veliko ljubezni. Za kubansko ljudstvo je to izjemna priložnost, za vlado pa velika čast, da lahko sprejme papeža.“

O možnosti papeževega obiska na sladkornem otoku so se pogovarjali že od začetka njegovega pontifikata, je dejal veleposlanik. Na vprašanje o stikih med njegovo domovino in katoliško Cerkvijo je povedal: „Odnosi so, mislim, odlični. Tega ne pravim samo zato, ker imam uradno službo veleposlanika. To pravijo tudi dostojanstvenik Cerkve: škofje, kardinal so to povedali. Na Kubi Cerkev uživa vse svoboščine in pravice, ne napadajo ne Cerkve ne papeža. Naša država je laična, kot veste. Vendar dobro sodelujemo, ne le pri socialnih projektih, kot so domovi za stare in kuhinje za revne, ampak tudi v gmotnem pogledu, na primer obnovi svetišč, ki so pomemben del arhitekturne dediščine dežele. Odnos med vlado in Cerkvijo je bil vedno dober, prav v tem trenutku pa v resnici ne bi mogel biti boljši.“

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...