V januarju molimo za žrtve naravnih nesreč
Cerkev po svetu | 02.01.2012, 10:04 Marta Jerebič
Leto 2012 začenjamo z molitvijo za žrtve naravnih nesreč. Splošni molitveni namen za januar nas namreč vabi k molitvi, da bi žrtve elementarnih nesreč dobile duhovno tolažbo in materialno pomoč, ki ju potrebujejo za obnovitev življenja.
V letu 2011 so svet doletele mnoge naravne nesreče. Ena najbolj pretresljivih je nedvomno bil potres na Japonskem meseca marca, ki mu je sledil uničujoči cunami. Na trpljenje tamkajšnjih ljudi se je odzval tudi papež Benedikt XVI., ki je v nagovoru po molitvi Angelovega čaščenja dejal, da so ga podobe tragičnega potresa in cunamija na Japonskem globoko pretresle. Izrazil je svojo duhovno bližino tamkajšnjim prebivalcem, ki so se z dostojanstvom in pogumom spoprijeli s posledicami nesreče. Sveti oče je zagotovil svoje molitve za vse žrtve in njihove družine ter ostale, ki so jih prizadeli strašni dogodki. Kot vedno, je tudi takrat papež z besedami opogumil vse, ki so pripravljeni pomagati, ter pozval k povezanosti v molitvi.
Po misijonskem molitvenem namenu za januar molimo, da bi zavzemanje kristjanov za mir bila priložnost za pričevanje o Kristusovem imenu med vsemi ljudmi dobre volje. V poslanici za svetovni dan miru 2011 je Benedikt XVI. zapisal, da so v globaliziranem svetu, za katerega sta značilni multikulturnost in multikonfesionalnost, lahko vélika verstva pomemben dejavnik edinosti in miru za človeško družino. »Na podlagi njim lastnih verskih prepričanj in razumnega iskanja skupnega dobrega so njihovi pripadniki poklicani, da odgovorno delujejo na področju verske svobode. Ko smo v različnih verskih kulturah odstranili vse tisto, kar je v nasprotju z dostojanstvom moških in žensk, je treba poskrbeti za bogastvo tega, kar je pozitivno za družbeno sožitje,« piše papež v poslanici. Nadaljuje, da je družbeni prostor, ki ga mednarodna skupnost daje na voljo verstvom in njihovemu predlogu za »lepo življenje«, ugodno za večjo uveljavitev resnice in dobrega, prav tako pa za soglasje v moralnih zadevah, kar je temeljnega pomena za pravično in mirno sožitje. Po papeževih besedah so voditelji vélikih verstev glede na svoj položaj, vpliv in avtoriteto v svojih skupnostih prvi poklicani k medsebojnemu spoštovanju in dialogu. »Kristjani pa so zaradi vere v Boga, Očeta Gospoda Jezusa Kristusa, poklicani živeti kot bratje, ki se srečujejo v Cerkvi in sodelujejo pri graditvi sveta, v katerem osebe in narodi »ne bodo storili nič hudega, nič pogubnega…, kajti dežela bo polna spoznanja Gospodovega, kakor vode pokrivajo morsko globino« (Iz 11,9),« trdi sveti oče.
Splošnemu in misijonskemu molitvenemu namenu dodajmo še slovenskega. Januarja smo povabljeni moliti za novinarje, da bi nam Bog dal novinarje, ki bodo o ljudeh in dogodkih poročali po resnici in pošteno, čeprav jim to osebno morda ne bo ustrezalo.