Tanja DominkoTanja Dominko

Nežmah: Janković vse manj verjeten premier

Politika | 31.12.2011, 12:54 Tanja Dominko

S publicistom in političnim analitikom dr. Bernardom Nežmahom smo se v kratkem pogovoru sprehodili po letu 2011, po njegovih ključnih domačih dogodkih. Leto je sicer predvsem zaznamovalo praznovanje 20. obletnice državnosti, ki smo ga pripravili na različnih ravneh, Radio Ognjišče med drugim tudi z okroglimi mizami, zbornikom in z zelo odmevnim koncertom v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, na katerem smo slišali pesem, ki je nastala prav za 20. rojstni dan naše države.

Eden od komentarjev na naš koncert je bil, da smo lahko državi za zgled in da bi morali tako praznovanje 20. obletnice pripraviti v državnem vrhu. Zato nas je zanimalo, kako na praznovanje 20. obletnice nasploh gleda dr. Nežmah. „Glede na to, da smo v obdobju sedmih suhih krav, v grenkih letih, smisel praznovanja izgublja svoj pomen, ker se ukvarjaš bolj s sedanjostjo. Preteklost je lahko lep spomin, ampak te zgodbe nam ne pomagajo dosti pri soočenju s sodobnimi problemi.“ 

Težave bank

Naenkrat smo postali vsi „psevdostrokovnjaki“ za bančništvo,“ pravi dr. Nežmah ob dejstvu, v kakšnih težavah so se znašle mnoge banke, ob dejstvu, da največja slovenska banka spet potrebuje novo finančno injekcijo in da jo je zapustil predsednik uprave Božo Jašovič, ter ob dejstvu, da so postala posojila ljudem precej nedostopna. „Čas, ki je bil, ga ni več, preprosto se je treba s tem sprijazniti. Če se je do zdaj živelo na račun posojil, je prihodnost vezana na to, kar bo vsak izmed nas ustvaril. Celotna ideja, ki je gradila na tem, da nisi imel ničesar drugega razen ideje, pa si v banki dobil posojilo, je kolapsirala. Tega sveta ni več. Ne zadeva le banke, kot ljudi nasploh, tudi politiko.“ Po mnenju Nežmaha banke nikoli več ne bodo delovale na način, kot so nekdaj.

Zgodba z Agrokorjem

Po besedah Nežmaha je zgodba o Mercatorju in Agrokorju „novotajkunska“, pri Agrokorju gre, kot je dejal, za podjetje, ki praktično ne plačuje tudi do 400 dni. Če to podjetje pride v Slovenijo, bo dodaten kolaps, je prepričan Nežmah. Dodaja, da se je to, da je treba podjetja prodajati, začelo pojavljati kot neka mantra. Pri tem se lahko vprašamo, kaj se zgodi, če država, ki je imela v svojih rokah nekaj podjetij, ta proda. „Potem je države manj.“ Nežmah dodaja, da teza, da lahko država živi samo od davkov in prispevkov, ne drži in poudarja, da lahko podjetje propade ne glede na to, ali je v državnih ali zasebnih rokah. Je pa res, da določene dejavnosti vsekakor morajo ostati v rokah države, npr. železnice, avtobusni promet, zdravstvo...

Referendumi

V iztekajočem se letu smo imeli pet referendumov, za vse je bila značilna razmeroma nizka udeležba, zato so se pojavljali predlogi, da bi pravico do razpisa referenduma omejili zgolj na ljudstvo, medtem ko skupina poslancev tega načina odločanja ne bi mogla več doseči. Nežmah je mnenja, gre za interes določenega kroga politike, da omeji ljudstvo pri odločanju. „Referendum je ustavna pravica in Slovenija je na plebiscitu in referendumu pravzaprav ustanovljena.“ Meni, da referendumi tudi silijo politiko k poenotenju, kar je dobro. Zato bi bilo treba referendumsko pravico na lokalnem nivoju celo razširiti.

Razpad trojčka KGB

Trojček Katarina, Gregor in Borut je v tem letu doživel razpad, Nežmah meni, da je razlog zanj predvsem neskladje med gradovi v oblakih in realnostjo, ki je bila podobna deljenju plena. Njemu osebno je bila najbolj nerazumljiva samomorilska drža LDS, saj je za ceno posla z družinskim prijateljem (primer NPU-ja, op. p.) stranka "sprejela popolno degradacijo. To je sanjski posel. Si brez denarja, država pa ti plačuje tako veliko najemnino, da poplačuješ kredit, mesečno pa ti ostane še 13 tisoč evrov … Ta stranka je posel branila do konca, kar pomeni, da so bili finančni interesi pomembnejši od ideološkega preživetja. Takih zgodb je bila cela serija. Cela vladavina je minila v smislu prilaščanja proračuna za zasebne žepe.“

Predčasne volitve

Dr. Nežmah je bil eden redkih, ki je dopuščal možnost, da se bodo predvolilne ankete in realni izid volitev razhajali, vendar je bil tudi sam presenečen, a zadovoljen z dejstvom, da se je parlamentarni red povsem spremenil. „Imamo izid, ki je navzlic vsemu lahko spodbuden. … Če je bil nekoč Janša tista točka, zoper katerega so se združevali vsi, je zdaj to postal Janković.“ Kot je pojasnil Nežmah, je že prvo glasovanje na ustanovni seji državnega zbora pokazalo, da je ta „realni Janković postal travma za politične stranke“. Nežmahu se tako Janković zdi vse manj verjeten kot bodoči premier.

Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...