Praznik Sv. družine
Cerkev na Slovenskem | 30.12.2011, 06:30 Marta Jerebič
Obhajamo praznik Svete družine. Sestavljajo jo Božji sin Jezus, njegova mati Marija in krušni oče Jožef. Praznik Svete družine je hkrati tudi praznik vsake človeške družine.
Glavni namen tega dneva je nazareško družino predstaviti kot zgled za vse družine nasploh, zlasti za krščanske družine.
Danes duhovniki pri mašah blagoslavljajo tudi otroke. Ta obred ima svoje korenine v evangeljskem izročilu. Ko so k Jezusu prihajali otroci, jih je jemal v naročje in nanje polagal roke. Tako je pokazal, da nanje misli, da je njihov prijatelj in da jih varuje. S polaganjem rok na glave otrok ali z znamenjem križa na čelu pokažemo, da jih ima Jezus rad. Cerkev želi to na poseben način pokazati na praznik Svete družine, zato se je uveljavil slovesen blagoslov otrok. Obenem je to spodbuda staršem, naj tudi sami pogosto na tak način pokrižajo in blagoslavljajo svoje otroke.
Praznik Svete družine običajno obhajamo prvo nedeljo po božiču, ker pa je to letos že praznik Marije, Božje Matere, je prestavljen na današnji dan.
Shod družin v Madridu
V Madridu ob tej priložnosti vsako leto pripravijo srečanje družin, ki se ga udeležijo tudi predstavniki družin iz vse Evrope. Naslov letošnje prireditve je: Zaradi družine smo se rodili kot kristjani. Somaševanje, ki se bo začelo okoli 16. ure, bo vodil madridski nadškof kardinal Antonio María Rouco Varela. Z mašo se želijo zahvaliti za dar zakonske zveze, družine in življenja, hkrati pa bo to tudi neke vrste priprava na svetovno srečanje družin, ki bo v Milanu potekalo od 30. maja do 3. junija prihodnje leto.
Kaj danes ogroža družino?
Kot je v pogovoru za naš radio povedal direktor Zavoda Iskreni.net, Igor Vovk, danes družino najbolj ogrožajo kriza zakonske zveze, kriza starševstva in sodoben način življenja družine:
„Na zakon zelo vpliva spolna revolucija, čedalje bolj se širi koncentraptivna miselnost, celo med krščanskimi zakonci. Na ta način je razvrednoteno dostojanstvo ženske in žene. Mlade skoraj nihče več ne vzgaja za čistost. Celo v katoliškem prostoru se več moralizira kot navdušuje za to.“
Kriza starševstva se kaže tako, da iščemo razne načine, kako bi vzgojili naše otroke, namesto da „bi enostavno pogledali, kdo je pred nami in da je ta otrok čisti Božji dar, ki nam je namenjen ne zato, da bi ga prevzgojili, ampak z njim zaživeli. Odnos do denarja oziroma sodoben način življenja pa nas utaplja v tem, da stremimo k temu, da bomo imeli veliko hišo in tako nas krediti hitro odrienjo od tistega, kar naj bi bilo bistvo družine.“
In kakšno spodbudo bi torej namenili današnjim družinam?
„Nekako premalo se zavedamo, kaj je poslanstvo družine. Družina je ena najbolj dragocenih vrednot, ki tudi ohranja človeštvo. Najpomembnejše je zavedanje, da je zakonska ljubezen podoba Božje ljubezni – ljubezen, ki živi v Sveti trojici. Zato je družina sveta in ko pridemo v družinski dom bi lahko, če karikiramo, kar pokleknili in prižgali svečo,“ pravi Igor Vovk.
O družini lahko najdemo številne misli.
„Najbolj pri srcu mi je misel iz okrožnice Janeza Pavla II. iz leta 1979, ki bi jo strnil v besede: Družine ne moremo živeti, če nismo izkusili ljubezni. Ljubezen pa lahko izkusimo le v Bogu."
Direktor Zavoda Iskreni.net, Igor Vovk pojasnjuje, da vsi nekako iščemo, kaj je to ljubezen, kaj pomeni ljubiti. Potem pa ugotovimo, da če vstopimo v družino, v to, kar je njen namen in hkrati ukoreninjeno v Bogu ... da je to ljubezen.