Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Benedikt XVI.: Želim vam zares krščansko praznovanje božiča

| 21.12.2011, 11:18 Marta Jerebič

Papež Benedikt XVI. je pri današnji splošni avdienci spregovoril o skrivnosti Kristusovega učlovečenja. Ob tem je zaželel, da v današnji družbi izmenjava božičnih voščil ne bi izgubila svojega globokega verskega pomena in da praznik ne bi preplavili zunanji vidiki. Ti so sicer pomembni in lepi, če nas ne oddaljujejo, ampak nam pomagajo doživeti božič v pravem krščanskem pomenu, tako da tudi naše veselje ni le navidezno, ampak notranje globoko.

Papež je v katehezi poudaril, da božič ni preprosto le obletnica Jezusovega rojstva, ampak praznovanje skrivnosti, ki je zaznamovalo in tudi danes zaznamuje zgodovino človeštva. V ta namen je razložil pomen liturgičnega besedila „Danes se nam je rodil Odrešenik.“

Kot pojasnjuje sveti oče, beseda 'danes' poudarja, da to rojstvo prežema celotno zgodovino. Boga lahko srečamo tudi sedaj. Ta 'danes' ni nikoli zašel. Današnji človek, ki mora vse empirično izkusiti, se namreč vedno težje odpira za vidike in svet Božjega. Vendar, kot poudarja papež, je Večnost v zgodovino vstopila v določenem času in prostoru z namenom, da bi omogočila srečanje z Njim tudi danes. Z bogoslužnim besedilom 'Danes se nam je rodil Odrešenik' tako želimo izraziti, da nam Bog tudi danes daje možnost, da ga prepoznamo in sprejmemo, kot so to storili betlehemski pastirji, da bi se rodil tudi v našem življenju, ga prenovil, razsvetlil, spremenil s svojo milostjo in prisotnostjo. Benedikt XVI. je nato pojasnil, da je treba na dogodek v Betlehemu gledati tudi v luči velikonočne skrivnosti. Oba praznika, božič in velika noč, sta namreč praznika odrešenja, pri čemer je božič začetni trenutek, ki že napoveduje križ in slavo vstajenja. To nam pomagata razumeti tudi letni obdobji, vsaj v večini delov sveta. Velika noč je v začetku spomladi, ko sonce premaguje goste in mrzle megle in obnavlja obličje zemlje, božič pa praznujemo ravno na začetku zime, ko svetloba in toplota sonca ne uspeta obuditi narave, ki je zavita v mraz, pod katerim pa sicer utripa življenje.

Papež je ob koncu poudaril, da je Bog tista prava luč, ki razkraja temo, v katero je zavito naše življenje in človeštvo ter dodal:

Vsem vam in vašim družinam želim zares krščansko praznovanje božiča ter da bi bila tudi voščila na ta dan izrazi veselega spoznanja, da nam je Bog blizu in da z nami želi prehoditi življenjsko pot.

Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...